از طريق فايل زير مي توانيد به مقاله اي كه در رابطه آشنایی با برنامه آموزش تفکر و سبک زندگی در سال اول دبيرستان كه توسط دكتر محمود معافى و دكتر سيد امير رون نوشته شده است و در سايت برنامه درسي ملي منتشر شده است دسترسي پيدا كنيد.

 

اول متوسطه 1دانلودحجم
مقاله  آشنایی با برنامه آموزش تفکر و سبک زندگی در سال اول دبيرستان 266KB


تاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:16 | نویسنده : رسول گلی زاده |

از طريق جدول زير مي توانيد كتاب جديد انگلیسی پایه اول دوره اول متوسطه (هفتم)  را دريافت كنيد.

 

 

 

اول متوسطه اول(هفتم)دانلودحجم
انگلیسی پایه اول دوره اول متوسطه (هفتم)13/92MB

 تاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:14 | نویسنده : رسول گلی زاده |

از طيق جدول زير مي توانيد سرفصل هاي كتاب جديد رياضي پایه اول دوره اول متوسطه (هفتم) 92-93 را كه از سوي دفتر تاليف و كتب درسي اعلام شده است را دريافت كنيد.

 

 

اول متوسطه اول(هفتم)

دانلودحجم

سرفصل هاي رياضي پایه اول دوره اول متوسطه (هفتم)

181.88 KBتاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:14 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مديركل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش با اعلام عناوين كتاب‌هاي جديدالتاليف سوم و هفتم، گفت: كتاب‌هاي تاريخ ، جغرافيا و اجتماعي تلفيق شده و تحت عنوان مطالعات اجتماعي ارائه مي‌شود.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي كشور ، سيد احمد حسيني ، درباره تغييرات كتاب‌هاي جديدالتاليف پايه سوم ابتدايي، افزود: در اين پايه تمامي كتاب‌ها تغيير كرده و با عناوين رياضي، فارسي روخواني، فارسي نوشتاري، علوم قرآن، هنر و هديه آسماني ارائه مي‌شود و كتاب مطالعات اجتماعي عنوان جديد كتاب پايه سوم است كه شامل تاريخ، جغرافيا و مدني است.

وي افزود: همچنين تربيت‌بدني يكي ديگر از كتاب‌هاي اين پايه است كه براي معلمان تاليف شده؛ ضمن آنكه كتاب قرآن و ديني دانش‌آموزان در اين پايه نيز تلفيق شده است.

حسيني درباره عناوين كتاب‌هاي پايه هفتم (اول متوسطه اول) نيز گفت: دانش‌آموزان از مهر امسال در اين پايه كتاب‌هاي قرآن، پيام‌هاي آسماني، فارسي، عربي، انگليسي، علوم، رياضي، كار و فناوري، هنر، تفكر، سبك زندگي و مطالعات اجتماعي را خواهند داشت.

مديركل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش اضافه كرد: در پايه هفتم نيز كتاب تاريخ، جغرافيا و اجتماعي با هم تلفيق شده و تحت عنوان "مطالعات اجتماعي" به دانش‌آموزان ارائه مي‌شود.

وي تصريح كرد: كتاب تربيت‌بدني و سلامت نيز كه براي اين پايه تاليف شده، ويژه معلمان است كه با استفاده از مطالب اين كتاب، تربيت‌بدني را براي دانش آموزان تدريس خواهند كرد. همچنين كتاب كار انگليسي نيز در كنار زبان انگليسي براي اين دانش‌آموزان ارائه خواهد شد.

حسيني گفت: براي برخي از دروس اين دو پايه نيز كتاب‌هاي گويا در نظر گرفته شده، از جمله در دروس انگليسي، عربي، قرآن و پيام‌هاي آسماني دانش‌آموزان كتاب‌هاي گويا خواهند داشت كه پس از نهايي شدن، جزئيات آن اعلام خواهد شد.تاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:13 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مدیر گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش از تلفیق محتوای کتب درسی تاریخ، جغرافیا و تعلیمات اجتماعی خبر داد و گفت: از امسال این کتاب در پایه سوم ابتدایی و هفتم با عنوان "مطالعات اجتماعی" ارائه می‌شود.

ناهید فلاحیان درباره حذف سه عنوان درسی تاریخ، جغرافیا و تعلیمات اجتماعی و تلفیق و جایگزینی محتوای این سه کتاب در قالب "مطالعات اجتماعی"، گفت: برنامه درسی تعلیمات اجتماعی سال‌ها بود که هیچ گونه تغییر اساسی نداشته و حدود 10 سالی است که برای محتوای این درس تلاش می‌شود.

 وی افزود: پس از آنکه برنامه درس ملی مطرح شد، مقرر شد تغییراتی در این حوزه صورت بگیرد و با توجه به رویکرد و اهدافی که در این درس و برنامه دانش‌آموزان تدوین شده، سه کتاب تاریخ، جغرافیا و تعلیمات اجتماعی و مدنی در پایه‌های سوم ابتدایی تا اول متوسطه اول مورد بازنگری قرار گرفت که امسال این درس جدید در پایه سوم ابتدایی و اول متوسطه ارائه می‌شود و از سال‌های آینده در پایه‌های چهارم و پنجم نیز این تغییرات لحاظ خواهد شد.

مدیر گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بر همین اساس نقشه راه متفاوتی برای درس مطالعات اجتماعی در پایه ابتدایی تا پایان متوسطه اول تدوین شد.

 فلاحیان با اشاره به اهم این تغییر و تحولات، گفت: در گذشته رویکرد دانش محور و تاکید بر دانسته‌ها و اطلاعات دانش‌آموزان در این حوزه مد نظر بود، در حالی که در برنامه جدید تلاش می‌شود تا رویکرد تربیتی و اجتماعی بر آن حاکم باشد و همان‌گونه که در برنامه درس ملی بر رویکرد فطرت‌گرایی و توحید تاکید شده، در این برنامه درسی تلاش شده تا ابعاد مختلف تربیت دانش‌آموزان به طور متوازن پرورش یابد.

 وی گفت: در تغییرات جدید، محتوا در چهار عرصه رابطه انسان با خدا، با خود، خلق و عالم خلقت و همچنین پنج عنصر تعقل، ایمان، علم، عمل و اخلاق تدوین شده و بحث اخلاق درون‌سازی ارزش‌ها و نگرش‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: آنچه که به غلط در گذشته رایج شده بود، این بود که دانش‌آموزان مجموعه‌ای از اطلاعات تاریخی و جغرافیایی را باید به خاطر می‌سپردند، اما نمی‌توانستند در زندگی خود از آن بهره بگیرند و در اخلاق تربیتی آنها نیز موثر نبود.

فلاحیان گفت: در برنامه جدید تلاش کردیم تا با تحول در این رویکرد چند محور اصلی مد نظر باشد. از جمله توجه به تقویت عزت و هویت ایرانی اسلامی، توجه به بهداشت روانی و اخلاقی دانش‌آموزان جهت جلوگیری از کج‌روی‌های اجتماعی و مقابله با ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی، پیوند درس و زندگی و توجه به مهارت‌های زندگی، شناخت حقوق مسئولیت‌های فردی و اجتماعی، شناخت استعدادها و توانمندی‌های کشور از مهم‌ترین اهداف محتوای جدید در مطالعات اجتماعی است.

وی با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان باید روحیه خودباوری، سازندگی و پیشرفت خود، جامعه و کشور را در خود تقویت کنند، عنوان کرد: در برنامه جدید تلاش شده محتوا بر مدار این محور نوشته شود و اطلاعاتی که کتاب درسی به دانش آموزان می‌دهد، منبعی باشد برای کاوشگری و مهارت‌های زندگی.

 فلاحیان گفت: کتاب مطالعات اجتماعی جدید تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان را از محور حفظ صرف مطالب به سمت کاوشگری هدایت کند تا آنها بتوانند از طریق مهارت‌های کاوشگری، موضوعات محیطی اجتماعی را آموخته و بتوانند به جای حفظ حجم گسترده‌ای از موضوع تاریخ و جغرافیا، درک عمق این موضوعات را داشته باشند.

 مدیر گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در برنامه جدید به دنبال آموختن همه جغرافیا و سلسله‌های تاریخی نیستیم، بلکه فرازهایی از تاریخ یا موضوعاتی از جغرافیا انتخاب می‌شود و دانش‌آموزان باید به صورت عمیق با آن موضوع درگیر شوند.

وی تصریح کرد: تلفیق بودن برنامه در سند درس ملی در بیانیه این سند آمده و این برنامه تا پایان دوره متوسطه اول به صورت تلفیقی خواهد بود. به عبارت دیگر چندین کتاب جغرافیا، تاریخ، علوم اجتماعی و مدنی تلفیق و تحت عنوان درس "مطالعات اجتماعی" به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

 فلاحیان اظهار کرد: میزان تلفیق محتوای سه کتاب حذف شده در دوره ابتدایی بیشتر و در دوره متوسطه اول کمتر است.

 مدیر گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از دل برنامه جدید، سه کتاب تولید شده است گفت: مطالعات اجتماعی از مهر امسال در پایه‌های سوم و ششم ابتدایی و پایه هفتم جدید تدریس خواهد شد.

 وی با تاکید بر اینکه در پایه ابتدایی موضوعات کاملا تلفیقی است و بیشتر بر موضوع خانه و مدرسه تاکید شده است، گفت: برای اینکه دانش‌آموزان با محیط خارج که در آن زندگی می‌کنند، شناخت و تعامل بهتری داشته باشند، برنامه‌های تلفیقی در این پایه بیشتر است، اما در پایه هفتم ضمن آنکه از تحول تلفیقی استفاده شده، دانش‌آموزان و دبیران از حجم محفوظات سه کتاب مجزا و آموزش آن در زمان محدود 45 دقیقه به یک کتاب با محتوای جدید دست پیدا کرده‌اند.

 فلاحیان خاطر نشان کرد: در مطالعات اجتماعی به جای اینکه دانش‌آموزان را به سرعت از وقایع اطلاعات زیاد عبور دهیم و معلمان مجبور باشند آزمون‌های متعددی را برگزار کنند، یک کتاب تحت عنوان "مطالعات اجتماعی" در 12 فصل ارائه می‌شود و یک نمره در کارنامه دانش‌آموز درج خواهد شد.

 وی با تاکید بر اینکه در کتاب جدید، جغرافیا و تاریخ تضعیف نشده، بلکه به روزتر شده است، اظهار کرد: بخشی از تاریخ این کتاب که عمدتا تاریخ ایران و باستان است، به جای تاکید بر سلسله‌ها و تاریخ سیاسی، به اوضاع اجتماعی و اقتصادی مردم در گذشته پرداخته است و با موضوعات جذاب، انواع ورزش‌ها، جشن‌ها و داد و ستد آن زمان را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد.

 مدیر گروه مطالعات اجتماعی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: در جغرافیا نیز استفاده از نقشه و نقشه‌خوانی پررنگ‌تر شده و موضوعات جغرافیایی روز از جمله حفاظت از منابع و محیط زیست به عنوان یک مسئله مهم ملی و جهانی در محتوای درس ارائه شده است.

 فلاحیان گفت: در بخش مدنی یا تعلیمات اجتماعی نیز مباحثی همانند حقوق، مسئولیت‌ها، قوانین و مقررات و مباحث مالی و اقتصادی که در برنامه‌های گذشته مغفول مانده بود، مورد توجه قرار گرفته است.تاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:12 | نویسنده : رسول گلی زاده |

از طيق جدول زير مي توانيد كتاب جديد قرآن پایه اول دوره اول متوسطه (هفتم) 92-93 را كه از سوي دفتر تاليف و كتب درسي منتشر شده است را دريافت كنيد.

 

اول متوسطه اول(هفتم)

دانلودحجم

قرآن پایه اول دوره اول متوسطه (هفتم)

23/79 MBتاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:12 | نویسنده : رسول گلی زاده |

   

حجمفايل

اول متوسطه اول ( سال هفتم)

نام درس

 

فايل1

عربي

23.79 MB

فايل 1

قرآن

3.35 MB

6.02 MB

4.26 MB

2.07 MB

فايل 1

فايل 2

فايل 3

فايل 4

ادبيات فارسي

2.28 MB

2.28 MB

2.28 MB

فايل 1

فايل 2

فايل 3

ديني

 

فايل 1

فايل 2

فايل 3

فايل 4

فايل 5

فايل 6

فايل 7

علوم

1.22 MB

1.33 MB

فايل 1

فايل 2

تربيت بدني

1.06 MB

1.00 MB

فايل 1

فايل 2

تفكر و سبك زندگي

112 KB

فايل 1

سرفصل هاي رياضي 

8466 KB

فايل 1

 کار و فناوری

13/92 MB  فايل 1

 انگلیسیتاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:11 | نویسنده : رسول گلی زاده |

از طريق جدول زير مي توانيد كتاب درسي عربي هفتم و راهنماي معلم كتاب عربي هفتم را كه از طرف دفتر تاليف و كتب درسي منتشر شده است را دانلود كنيد.

 

اول متوسطه 1دانلودحجم
كتاب عربي اول متوسطه 1(هفتم)3/63 MB

 

 

 تاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 18:10 | نویسنده : رسول گلی زاده |


رسيدن سه روز بزرگ و مقدس، سوم و چهارم و پنجم شعبان،

ميلاد بزرگ سالار شهيدان،حسين فاطمه؛

 علمدار كربلا، ابوالفضل العباس

و حضرت امام زين‏العابدين 

بر همه عاشقان مبارك باد.موضوعات مرتبط: مناسبت ها

تاريخ : سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲ | 17:19 | نویسنده : رسول گلی زاده |

سکوتی عجیب بر فضا حکمرانی می کند 

تمام ستون ها چون مجسمه هایی خاموش سال هاست که ایستاده اند

اینجا، بدون تو  

سال هاست ایستاده اند و جای خالی تو را نظاره می کنند

جای خالی تو و آن صندلی سپید زندانی شده پشت شیشه ها را نظاره می کنند

ایمان دارم سکوت نیز اینجا شرم دارد از خاموشیش

جای خالی تو را باید فریاد کشید

جای خالی تو را نه یک روز، که هر روز، که هر شب باید با بغض فریاد کشید


موضوعات مرتبط: امور پرورشی ، مناسبت ها
برچسب‌ها: متن مجری

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۲ | 14:40 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مزایا و معایب تغییرات
مادر جوان که خودش را جهانگیری معرفی می‌کند با گلایه می‌گوید: من که هنوز علت تغییر نظام آموزشی را نمی‌دانم، اما درسهای ششم ابتدایی ناهماهنگ هستند. برخی دروس همانند ریاضیات برای بسیاری از دانش‌آموزان دشوار است، در حالی که درس تفکر و پژوهش در بخشی از قسمت‌ها آسان و روان و حتی به نظر من بی‌خاصیت است. این کتابها و تغییرات آن قرار بوده چه به فرزندان ما بیاموزد؟
«علیرضا زارع مهرجردی» مشاور تحصیلی با تأکید بر ضرورت این تغییرات می‌گوید: از چالشهای موجود در نظام یاددهی – یادگیری و بسته‌های آموزشی، کتابهای درسی می‌باشد که با توجه به اینکه هر ساله شاهد تغییرات در کتابهای درسی هستیم اما اغلب، آنها مفاهیم گویایی برای دانش آموزان ندارند، آنها را نقاد و تحلیلگر بار نمی‌آورند و کاربردی نیستند. بدین ترتیب کارهای علمی آزمایشگاهی و تحقیقاتی جایگاهی بسیار اندک در موضوعات درسی دارد. پس باید در کتابهای درسی از نظر محتوا و حجم و... تغییراتی ایجاد کرد.
وی در ادامه به دلایل این تغییرات اشاره کرده به خبرنگار ما می‌گوید: محتوای برخی کتابها از زندگی روزمره و مسایل اجتماعی، اقتصادی و حتی فردی و شخصیتی جامعه ما به دور است. از این رو حجم بالایی از بار آموزش و تربیت بر عهده معلمان است. همچنین‌ گاه شاهد عدم تناسب بعضی از کتابها با استعداد و توانایی دانش‌آموزان هستیم که می‌توان به یکی بودن کتابهای عمومی هنرستانها و کاردانش با دانش آموزان رشته‌های نظری اشاره کرد که اغلب از سوی محصلان کاردانش دشوار محسوب می‌شود. از دیگر علتهای ضروری برای این تغییرات فشرده بودن مباحث و حجم زیاد مطالبی است که باید دانش آموز در طول سال فرابگیرد، چنانکه در بسیاری از دروس سال دوم راهنمایی این مسأله به خوبی دیده می‌شود.


موضوعات مرتبط: اخبار حوزه آموزش و پرورش

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۱۳ خرداد۱۳۹۲ | 10:57 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) امامی است که همه ی ائمه ی معصومین (علیه السلام) مشتاق دیدار اویند و از خدا می خواهند که ایشان را از جمله ی شیعیان حضرتش (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قرار دهد! به راستی که تحقق همه ی آرمان های اسلامی در دستان عدالت گستر موعودی است که از ابتدای آدم (علیه السلام) تا به امروز بشریت همه در آرزوی اویند. بیایید هم نوا با بهترین های خلق از مهدی فاطمه (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بگوییم!

همه از مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می گویند!

سخن گفتن و وعده در باره ی موعود آخرالزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و خواندن نام او از همان ابتدا توسط همه ی معصومین (علیه السلام) انجام می شده است. این امر علاوه بر اثر تربیتی بر روی پیروان و شیعیان و نیز ترسیم آینده ی اسلام در افق دید شیعیان و مسلمانان، یکی از راه هایی بوده است که خود حضرات معصومین (علیه السلام) نیز بدان متمسک و متوسل بوده اند. به بیان دیگر، این که معصومین (علیهم السلام) دیدار مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را از خدا طلب می نمایند و دعا می کنند که ایشان را جزء یاران و شیعیان ایشان قرار دهد، نشان دادن کمال انسانی در قرار گرفتن در زمره ی اصحاب و پیروان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۲ | 16:33 | نویسنده : رسول گلی زاده |


برچسب‌ها: عکس

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۲ | 15:45 | نویسنده : رسول گلی زاده |

 

 

کز کرده ایی گوشه کلاس روی همان نیمکت همیشگی ات، کنار پنجره 

و خیره شده ایی به سکویی که همیشه مجری، برنامه های صبحگاه را از آن جا شروع می کرد.

خداحافظ سال تحصیلی جدید

مثل روز اول مهر که مجری از همان جا و از روی همان سکو به تو و دیگر دوستانت سلام کرده بود و خوش آمد گفته بود.

مجری از روی همان سکو برای تو و دیگر دوستانت همچنین دبیرانت سالی سرشار از شادی و موفقیت را آروز کرده بود.

ایستاده بودی بین صف کنار بچه های دیگر

یک سال دیگر شروع شده بود و تو به اندازه یک سال تحصیلی بزرگتر شده بودی.

مثل دیگر همکلاسی هایت

برنامه های زیادی را برای سال جدید در تمام طول تابستان مرور کرده بودی

می خواستی متفاوت تر باشی.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۲۷ اردیبهشت۱۳۹۲ | 10:46 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مرحله سوم: سخت

در هر ناحیه اعداد 1 تا N را قرار دهید اگر N ، تعداد خانه های آن ناحیه باشد و دو عدد یکسان در یک سطر یا ستون حداقل به اندازه ی خود آن اعداد فاصله داشته باشند. به عنوان مثال بین دو عدد 1، در یک سطر یا ستون حداقل 1 خانه فاصله باشد وبین دو عدد 2 حداقل 2 خانه و بین دو عدد 3 حداقل 3 خانه و... فاصله باشد.

به این نمونه خوب توجه کنید، جدول سمت راست پاسخ جدول سمت چپ می باشد:

 


موضوعات مرتبط: بازی های آموزشی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت۱۳۹۲ | 11:45 | نویسنده : رسول گلی زاده |

تعطیلات، اوقات فراغت و رهاشدن از خستگی‌های روحی و جسمی امری لازم و مورد تاکید است اما در حالی که هدف گذاری سند چشم انداز تبدیل شدن ایران به کشور بی بدیل خاورمیانه است، بازده پایین کار ایرانیان و تعطیلات طولانی نمی‌تواند تناسبی با این آرمان داشته باشد.

تعطیلات رسمی سال 92 نزدیک به 26 روز است که با توجه به 52 روز تعطیلات جمعه و تعطیلات 52 روزه پنج شنبه کارمندان در برخی از ادارات دولتی همچنین 30 روزمرخصی استحقاقی برای آنها، مجموع تعطیلات سالانه کشور برای اغلب کارمندان حتی به 160 روز در سال نیز می رسد.
تعطیلات

این در حالی است که فقط چهار روز از تعطیلات رسمی در روز جمعه قرار گرفته است.

بر این اساس تنها 205 روز از 365 روز سال جاری کاری خواهد بود که می‌توان گفت بیش از پنج ماه سال را کارمندان به محل کار خود نمی روند.

یک تقسیم ساده حاکی از تعطیلی نزدیک به 44 درصدی ایام سال برای کارکنان در نظام اداری کشور است. اما معلمان و اساتید اوضاع تعطیلاتشان بهتر از این هم می شود چراکه آنها سه ماه تابستان را نیز بیکارند.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲۲ اردیبهشت۱۳۹۲ | 11:42 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مرحله دوم: متوسط

در هر ناحیه اعداد 1 تا N را قرار دهید اگر N ، تعداد خانه های آن ناحیه باشد و دو عدد یکسان در یک سطر یا ستون حداقل به اندازه ی خود آن اعداد فاصله داشته باشند. به عنوان مثال بین دو عدد 1، در یک سطر یا ستون حداقل 1 خانه فاصله باشد وبین دو عدد 2 حداقل 2 خانه و بین دو عدد 3 حداقل 3 خانه و... فاصله باشد.

به این نمونه خوب توجه کنید، جدول سمت راست پاسخ جدول سمت چپ می باشد:

 

 

موضوعات مرتبط: بازی های آموزشی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۹۲ | 14:42 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مرحله اول: آسان

در هر ناحیه اعداد 1 تا N را قرار دهید اگر N، تعداد خانه های آن ناحیه باشد و دو عدد یکسان در یک سطر یا ستون حداقل به اندازه ی خود آن اعداد فاصله داشته باشند. به عنوان مثال بین دو عدد 1، در یک سطر یا ستون حداقل 1 خانه فاصله باشد و بین دو عدد 2 حداقل 2 خانه و بین دو عدد 3 حداقل 3 خانه و... فاصله باشد.

به این نمونه خوب توجه کنید، جدول سمت راست پاسخ جدول سمت چپ می باشد:


موضوعات مرتبط: بازی های آموزشی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۲ | 14:37 | نویسنده : رسول گلی زاده |

به منظور دسترسی هرچه سریعتر شما عزیزان به نمونه سۆالات امتحانی ششم ابتدایی در نوبت دوم، به اطلاع می‌رساند، مرکز یادگیری سایت تبیان سۆالات این گروه را که همگی استاندارد سازی شده توسط سازمان سنجش آموزش و پرورش کشور می باشند را در دسترس شما عزیزان قرار می دهد.

 

 

تعلیمات اجتماعی

 

 

 

 

علوم

 

 

 

 

 

 

 

فارسی و املا و انشا

 

 

 

 

هدیه های آسمانی

 

 

تذکر:

حتما پیش از دانلود آنتی ویروس خود را غیر فعال نمایید.


موضوعات مرتبط: مطالب آموزشی کلاس ششم ، بانک سوالات متنی

تاريخ : دوشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۹۲ | 15:15 | نویسنده : رسول گلی زاده |


موضوعات مرتبط: مناسبت ها

تاريخ : پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۲ | 21:9 | نویسنده : رسول گلی زاده |
 

اختلال خواندن 3

 با توجه به توانایی مغز برای تغییر، درمان این کودکان می‌تواند مفید باشد، چنان‌که نجاریان (1389) این‌چنین می‌گوید: در یک بررسی بر روی کودکان امریکای لاتین که چهار سال پیگیری شد، نشان داد که 17 درصد کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری در خواندن، به حد متوسطی رسیدند، یعنی بهبودی امکان‌پذیر است. بنابراین درمان در سه حیطه انجام می‌گیرد که عبارتند از:
الف) آموزش جبرانی (تقویتی)
ب) روان‌درمانی
ج) دارودرمانی

موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۶ اردیبهشت۱۳۹۲ | 15:2 | نویسنده : رسول گلی زاده |

به منظور دسترسی هرچه سریعتر شما عزیزان به نمونه سۆالات امتحانات کلاس ششم ابتدایی در نوبت اول به اطلاع می‌رساند، مرکز یادگیری سایت تبیان سۆالات این گروه را در دسترس شما عزیزان قرار می دهد.

 

 

 

 

 

علوم تجربی

 

 

 

 

فارسی

 

 

 

 

 

 

 

املا و متن املا 

 

 

 

 

هدیه‌های آسمانی

 

 

تذکر: پیش از دانلود حتما آنتی ویروس خود را غیر فعال نمایید.


موضوعات مرتبط: مطالب آموزشی کلاس ششم ، بانک سوالات متنی

تاريخ : سه شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۲ | 15:15 | نویسنده : رسول گلی زاده |


برچسب‌ها: عکس

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۷ فروردین۱۳۹۲ | 17:59 | نویسنده : رسول گلی زاده |
نمونه سوالات  ضمن خدمت اختلالات یادگیری کددوره : 91400513  -   16ساعت  

1-اختلالات یادگیری ازچه تاریخی وارد حوزه علوم تربیتی ایران شد؟ از اواخر دهه 1360 واوایل 1960میلادی

2- اختلالات یادگیری ازچه تاریخی وارد آموزش وپرورش  ایران شد؟ از دهه 70

3-کتاب ناتوانی های یادگیری اثرکیست؟اکبر فریار وفریدون رخشان

4- اختلال یادگیری چیست ؟ مشکل کودکی که از نظر هوش درحد عادی بوده اما دریک یا چند عملکرد تحصیلی دچار اختلال باشد

5-دانش آموز دارای اختلال یادگیری با چه ویزگی شناخته می شوند؟ پیشرفت پایین تر از حد متوسط وعملکرد ش درخواندن ویا نوشتن پایین تر از حد انتظارادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲۵ فروردین۱۳۹۲ | 13:58 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مرد فقیرى بود که همسرش کره مى ساخت .

زن کره ها را به صورت دایره های یک کیلویى مى ساخت. 

مرد آنرا به یکى از بقالى های شهر مى فروخت و مایحتاج خانه را مى خرید.

روزى مرد بقال به اندازه کره ها شک کرد و آنها را وزن کرد . اندازه هر کره ۹۰۰ گرم بود.

او عصبانى شد و به مرد فقیر گفت:

دیگر از تو کره نمى خرم، تو کره را به عنوان یک کیلو به من مى فروختى در حالى که

 وزن آن ۹۰۰ گرم است.

مرد فقیر سرش را پایین انداخت و گفت:

ما ترازویی نداریم و یک کیلو شکر از شما خریدیم و آن را به عنوان وزنه قرار مى دادیم.

 


تاريخ : شنبه ۱۷ فروردین۱۳۹۲ | 17:24 | نویسنده : رسول گلی زاده |

جریان الکتریکی منجر به تولید میدان مغناطیسی می‌شود که اگر در میدان مغناطیسی تولید شده یک هسته فلزی وجود داشته باشد، هسته فلزی خاصیت آهنربایی پیدا می‌کند و در واقع بدین ترتیب یک آهنربای موقتی یا به عبارت دیگر یک الکترومگنت تولید می‌شود.

 

 در این جا شما را با روش ساخت یک الکترومگنت با به کارگیری ابزار بسیار ساده آشنا می‌کنیم.

 

برای ساخت یک الکترومگنت نیاز به یک عدد میخ بزرگ در حدود 5/7 سانتیمتر، یک متر سیم نازک روکش دار، باتری 5/1 ولت و سه عدد سنجاق نگهدارنده کاغذ است.

 

حدود 20 سانتی متر از قسمت میانی سیم را کاملاً دور سیم بپیچید به طوری که به صورت کامل، طول سیم را بپوشاند.

 

چگونه یک الکترومگنت بسازیم؟

شکل 1: تصویر چگونگی پیچیده شدن سیم در طول میخ

 

دقت داشته باشید وقتی طول میخ را با سیم پوشش می‌دهید، جهت پیچیده شدن سیم‌ها در طول میخ مشابه باشد. زیرا جهت میدان مغناطیسی ایجاد شده وابسته به جهت جریان الکتریکی ایجاد شده در سیم است. اگر جریان الکتریکی سیم در جهت ساعتگرد باشد، میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سیم، عمود بر صفحه سیم و در جهت داخل صفحه و اگر جریان در جهت خلاف عقربه‌های سیم باشد، میدان مغناطیسی حاصل از آن عمود بر صفحه سیم و در جهت خارج از صفحه سیم خواهد بود.

 در صورتی که این سیم‌ها به صورت نامنظم پیچیده شده باشد، میدان‌های مغناطیسی تولید شده در حلقه‌های سیم همدیگر را خنثی می‌کنند و نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود و اگر سیم‌ها به صورت منظم مطابق شکل پیچیده شوند، میدان مغناطیسی تقویت شده و میدان قویتری در محل میخ ایجاد می‌شود. بنابراین خاصیت آهنربایی میخ تقویت می‌شود.  

 

چگونه یک الکترومگنت بسازیم؟

شکل 2: میدان مغناطیسی ایجاد شده در مدار سیم

 

حال باید سر آزاد سیم را به باتری متصل کنیم تا در سیم جریان الکتریکی ایجاد شود و جریان ایجاد شده در سیم منجر به تولید میدان مغناطیسی شود و خاصیت آهنربایی در میخ بوجود آورد.

چگونه یک الکترومگنت بسازیم؟

شکل 3: تصویر یک الکترومگنت ایجاد شده

 

تست الکترومگنت ساخته شده

حال شما یک الکترومگنت ساختید و  برای تست الکترومگنت خود می‌توانید سنجاق‌های کاغذی را نزدیک میخ کنید و مشاهده کنید که میخ همچون آهنربا عمل می‌کند و سنجاق‌ها را جذب خود می‌کند. مدت زمانی که میخ می‌تواند سنجاق‌ها را نگهدارد، ثبت کنید. شما می‌توانید در ساخت یک الکترومگنت ابتکار عمل خود را به کار گیرید و تغییراتی در شدت آهنربایی ایجاد شده به وجود آورید، در این جا دو نمونه از آن در قالب فعالیت برای شما ارائه شده است.

چگونه یک الکترومگنت بسازیم؟

شکل 4: جذب سنجاق‌ها به میخ به دلیل وجود خاصیت آهنربایی میختاريخ : یکشنبه ۱۱ فروردین۱۳۹۲ | 15:4 | نویسنده : رسول گلی زاده |
 

اختلال یادگیری 8

 در مقاله ی حاضر، جهت استفاده ی همکاران مطالبی ارایه می گردد.

توصیه‌هایی برای معلمین

 • دانش‌آموز را به متخصصان مربوطه جهت ارزیابی ارجاع دهید.
 • سطح کارکرد دانش‌آموز مشخص شود.
 •  مهارت‌های خواندن را آموزش دهید. مانند:
 •  راهبردهای رمزگشایی (نظیر استفاده از فرهنگ لغات)
 •  راهبردهای درک مطلب مانند یافتن ایده اصلی متن یا خلاصه کردن متن.
 •  روش خود آموزش‌دهی را توضیح داده و متن را با صدای بلند بخواند.
 •  معلم و دانش‌آموز، با صدای بلند متن را بخوانند.
 •  برنامه‌های کاربردی، بازی‌های آموزشی دیجیتال، وب‌سایت‌ها با بازی‌های یادگیری را استفاده کنید.
 • می‌توانید در درمان به صورت آموزش فردی‌شده (IEP) اصول استراتژی‌های زیر را در برنامه درسی بگنجانید:
 •  آموزش باید صریح، فشرده، سیستماتیک، حمایتی، وابسته به آموزش کلاس درس منظم، هدایت‌شده توسط ارزیابی فردی و برانگیزاننده باشد.
 •  هدف افزایش تعداد تعاملات آموزشی مثبت (PIIS) در هر روز مدرسه می‌باشد.


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۷ فروردین۱۳۹۲ | 15:1 | نویسنده : رسول گلی زاده |


برچسب‌ها: عکس

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۵ فروردین۱۳۹۲ | 18:20 | نویسنده : رسول گلی زاده |
تاريخ : دوشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۱ | 12:28 | نویسنده : رسول گلی زاده |

ردیف درس

آزمون

۱

ریاضی ششم

۲

علوم ششم

۳

علوم ششم

۴

ریاضی ششم


موضوعات مرتبط: مطالب آموزشی کلاس ششم ، بانک سوالات الکترونیکی

تاريخ : دوشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۱ | 12:20 | نویسنده : رسول گلی زاده |

آموزگاران وبلاگ نویس بخوانند:

مسابقه بزرگ رشد آموزش ابتدایی

برای شناسایی وبلاگهای فعال آموزشی آموزگاران

امروزه در زمینه  ایجاد مسیرهای جدید یاددهی-یادگیری، انتقال اطلاعات و روشهای آموزشی از طریق تاسیس و  راه اندازی وبلاگهای آموزشی معلمان، انقلابی عظیم شروع شده است. اکنون بسیاری از آموزگاران موفق در کلاسهای درس، وبلاگهایی پویا در فضای مجازی هم دارند. بده-بستانهای اطلاعاتی در میان وبلاگهای آموزشی معلمان آن چنان قوی و گسترده است که در تغییرات اخیر برنامه های درسی دوره ابتدایی در پایه های اول، دوم و ششم، برخی از معلمان حتی گوی سبقت را از مسئولان توزیع اطلاعات در وزارت آموزش وپرورش ربودند. به همین منظور و برای شناسایی وبلاگهای فعال آموزشی آموزگاران، مجله رشد آموزش ابتدایی با برگزاری مسابقه ای بزرگ، ضمن ایجاد بانک اطلاعاتی از وبلاگهای فعال، از تلاشگران این عرصه نیز قدردانی خواهد کرد.


برچسب‌ها: مسابقه بزرگ رشد آموزش ابتدایی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند۱۳۹۱ | 14:51 | نویسنده : رسول گلی زاده |

سوره ی مباركه ی یوسُف، بر حسَب ترتیب جمعی، دوازدهمین ‌سوره از سوره‌های قرآن‌ كریم و از سوره‌های مكّیّه است. یعنی، قبل از هجرت نازل شده‌است. آغاز این ‌سوره ‌كه در صفحه ی 235 است، با حروف مقطّعه می‌باشد. مقصود از حروف مقطّعه، حروفی است‌ كه جدا از هم و بدون تركیب تلفّظ می‌شوند. مثلاً می‌گوییم: الف لام میم، یا «الف لام را».

حال، این ‌سوره‌های بیست‌ ونه‌ گانه، بعضی با یك حرف مقطّع ‌آغاز می‌شوند، مانند سوره‌های ق، ص، قلم. و برخی با دو حرف مانند سوره‌های یس، طه. و بعض دیگر، با سه حرف مانند همین ‌سوره‌ كه می‌خوانیم: «الف لام را» و سوره ی بقره: الف لام میم. و بعضی با چهار حرف و دو سوره نیز داریم‌كه با پنج حرف ‌آغاز شده و آن سوره‌های مریم و شوری است. سوره ی مریم را با حروف‌ كهیعص، و سوره ی شوری را با حم‌ عسق‌ آغاز می‌كنیم.

حال، این‌حروف مقطّعه، چه معنایی دارند و به چه مطلبی اشاره می‌كنند؟


برچسب‌ها: حروف مقطّعه

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۶ اسفند۱۳۹۱ | 18:19 | نویسنده : رسول گلی زاده |

سلام بر زمستان بهاری

سلام بر حماسی ترین و تاریخی ترین ماه

سلام بر بهمن ماه

سلام بر طلایی ترین و مبارک ترین دهه تاریخی ایران اسلامی

سلام بر مطلع فجر و پیروزی

سلام بر بنیان گذار جمهوی اسلامی

و سلام بر دهه مبارک فجر و پیروزی

از انقلاب اسلامی تا بیداری اسلامی

آری بار دیگر زیباترین و خاطره انگیزترین ماه این فصل سرد و برفی فرا رسید...

سردیش را اما گویی شیرینی یاد و خاطره آن روزگاران با خود برده است...

تصاویر تاریخی آن روزگاران را که از تلویزیون می بینی هزاران سۆال بی جواب در ذهنت چرخ می خورد...

قطرات اشک که بر گونه پدر و مادرت، هر بار پس از شنیدن سرودهای انقلابی بر گونه هایشان جاری می شود بر تعداد این سۆالات می افزاید.


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۳ بهمن۱۳۹۱ | 18:15 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مدت امتحان :

10

زمان باقیمانده :

10

ردیف

سوالات آزمون

۱

- ................. اصطلاحی است که انواع گوناگونی از مشکلات را در بر می گیرد. کودکان دراین نوع مشکل دارای هوش متوسط وبالایی هستند وگروهی ناهمگن راتشکیل می دهند .
ناتوانی یادگیری  ویژه               
افت تحصیلی نتیجه بی برنامگی              
نقض توجه                             
بیش فعالی

۲

در مهارت های زبانی کدام مورد از موارد زیر در آخرین مرحله قرار دارد ؟
نوشتن    
 آواز خواندن          
شعر گفتن                     
هیچ کدام

۳

 کسی که می نویسد باید:
قادر باشد از ابزارها ی نوشتن استفاده کند.      
مهارت لازم برای نوشتن شکل درست حروف وواژه ها پیدا کند.
حافظه دیداری وحرکتی خوبی داشته باشد.   
همه موارد

۴

از بین عوامل اختلال یادگیری کدامیک از آنها بیشترین تاثیر در اختلال خواندن را داراست؟
عوامل آسیب های مغزی           
عوامل محیطی          
عوامل ژنتیکی           
 الف وب

۵

کدام گزینه صحیح است؟ 
 کودکان مبتلا به اختلال خاص خواندن  اغلب سابقه  اختلال تکلم زبان وهیجی کردن دارند.
 کودکان مبتلا به اختلال خاص خواندن دارای زمینه خانوادگی هستند .
در تحقیقات جدید رابطه ای میان اختلال دیسلکسیا وتولد در ماه های اردیبهشت  وخردادوتیر وجود دارد.
هیچ کدام.

۶

کدام جمله صحیح است؟
مهارتهای دریافتی مقدم بر مهارتهای بیانی است              
گوش دادن مقدمه ی سخن گفتن است
خواندن مقدمه نوشتن است                                        
 همه موارد

۷

پیش از تصمیم گیری در باره آموزش فنون حساب :                                                                                    
معلم باید علاوه بر موضوع حساب خود کودک را نیز بشناسد.
 معلم باید از روش های تدریس ریاضی اطلاع یابد
معلم باید در هر حال به وظیفه اش عمل کرده،وبه تدریس خود بپردازد.
هیچ کدام

۸

 بهتر است در سبب شناسی اختلالات یادگیری :

به تاثیر متقابل تمامی عوامل ممکن توجه شود
به تاثیر عوامل عصب شناسی توجه شود
به تاثیر عواملی چون تجارب گذشته فرد توجه شود
ب وج

۹

-در نظریه  کوتاهی دامنه توجه طرف داران این نظریه معتقدند که کودکان ناتوان در یادگیری:
 درتمرکز و توجه ودقت مشکل دارند .
 
 در فرایند رشد دقت و توجه طبیعی دچار ناهماهنگی شده اند.

 فقط تا فاصله چند متر می توانند اشیا را ببینند.


الف و ب.

۱۰

(ADHD)همان :
اختلالات یادگیری است       
بیش فعالی است             
کند ذهنی است        
هرسه مورد

۱۱

کدام گزینه جزء راهبردهای تشخیص کلمه به حساب می آید؟
 آوا شناسی،واژه شناسی                 
 دیداری – نشانه های متنی         
تحلیل ساختاری           
همه موارد

۱۲

این تعریف از اختلال یادگیری مربوط به چه کسی است؟ "آنچه بیش از همه مورد توجه دراختلال یادگیری  قرار گرفته ،مشکلات تحصیلی به رغم هوشبهر طبیعی است"
تبریزی1380
بارتل1381
لشکری1379    
 کاپلان1379

۱۳

با وجود تغییراتی که در تعریف اختلالات یادگیری  به وجودآمده است تاکید بر کدام یک از گزینه های زیر هنوز پابرجاست. ؟
 دامنه مشکلات محدود وارتباط نداشتن با عقب ماندگی ذهنی.  
دامنه مشکلات نامحدود وارتباط نداشتن با عقب ماندگی  ذهنی
 دامنه مشکلات محدود و ارتباط داشتن با عقب ماندگی ذهنی
دامنه مشکلات نامحدود وارتباط داشتن با عقب ماندگی ذهنی

۱۴

چرا کودکان در بعضی مواقع با چیزی روبه رو می شوند،نومید و دل سرد می شوند؟
 ممکن است علاقه ای به آن موضوع یا آن موقعیت نداشته باشند.       
به دلیل ناکامی پیشین وشباهت این موضوع با آن
سختگیری والدین در آن موقعیت                                    
 جذاب نبودن آن موضوع یا موقعیت

۱۵

آموزش وپرورش ایران در چه تاریخی به موضوع "اختلالات یادگیری " توجه کرده واقداماتی در این حوزه انجام داده است؟
دهه 70           
دهه60 
دهه 50     
این موضوع هنوز وارد حوزه آموزش وپرورش ایران نشده است.

۱۶

- کدامیک از موارد زیر جزء عوامل علی̆ اختلالات یادگیری محسوب نمی شود؟    
 فقدان آمادگی یادگیری                               
 آموزش ضعیف
 پافشاری نابجا                                          
تجربیات قبلی

۱۷

این نتیجه پژوهشی  از کیست؟ " دانش آموزان دچار ناتوانی های یادگیری ،مشکلات حادی در نوشتن،کاربرد زبان نوشتاری دارند".
گربروریف 1994         
آدلمان وفوگل 1991       
 لرنر1384          
 الف وب

۱۸

- کدام یک از گزینه ها جزء باز تاب های اضطراب امتحان نمی باشد؟
- دشوار ساختن یادگیری ریاضیات            


 
ممانعت از بهره گیری یا انتقال دانش در امتحان ریاضی
ناکار آمدی دانش آموزان برای یادگیری        
درک نظام اعداد مقدماتی

۱۹

گشتالت یعنی :
 تمایل به کامل کردن             
 به صورت کل درآوردن ساختاری نیمه تمام از طریق پر کردن جاهای خالی
جای خالی را پرکردن  با کلمات مناسب         
 الف وب.

۲۰

مشکل یادگیری ویژه، گاهی:
در ابتدا به صورت مشکلی رفتاری همچون ارتباط با همسالان ،در می آید.
در ابتدا به صورت گریز از مدرسه خود را نشان دهد.
با بیان خود فرد تعیین می شود
موارد الف وبتاريخ : پنجشنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۱ | 15:9 | نویسنده : رسول گلی زاده |
 

۱- در دین الهی اساس و سلطان مباحث چه بحثی است؟      بحث توحید

2 - از منظر اسلام اصلی ترین حقی که انسان دارد چیست ؟       این است که هم خودش انسانیت خودش را بشناسد و هم اینکه دیگران انسانیت او را بشناسد.

3 - کرامت انسانی  چیست ؟ کرامت انسانی انسان که خداوند تکویناً به انسان داده یعنی حقیقی است با  آفرینشش آمده و خداوند به انسان این را داده نادیده انگاشته نشود، انسان فارغ از رنگ، ملیت، زبان و مسائلی از این قبیل انسان را کرامت نماده و این یک کرامت تکوینی است و هیچ قومی قوم دیگر را نمی تواند به تمسخر بگیرد و انسانیت او را نادیده بینگارد.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۱ | 14:0 | نویسنده : رسول گلی زاده |
امید است بتوانیم یاری گر شما عزیزان باشیم...

موضوع: جشن عبادت

رسیده گامم به کوچه باغی

که پر ز عطر بهار باشد

و پر ز آوای سبز تکبیر

به گوش هر بی قرار باشد

چو گل شکفت از تلاوت من

صدای الحمد قل هو الله

به هر قیامی، به هر قعودی

شکفته شد مهر، دمیده شد ماه

پر از بهارم، پر از شکوفه

به مرز عشق و صفا رسیدم

دری به باغ سحر گشودم

به جلوه گاه دعا رسیدم

به گفت و گو با خدا نشستم

که لحظه ای جاودانه دارم

فرشتگان را بگو ببینند

که عالمی عارفانه دارم

شاعر: سیمیندخت وحیدی

آهنگ ساز: ناصر شکرایی


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: جشن عبادت

تاريخ : جمعه ۶ بهمن۱۳۹۱ | 18:22 | نویسنده : رسول گلی زاده |
در این فصل بیشتر مادرها به فکر تهیه‌ی غذایی‌هایی هستند که به اصطلاح هوش بچه ها را بالا ببرد و به آن‌ها انرژی بیشتری بدهد. درست است. تغذیه در فصل امتحانات اهمیت زیادی دارد.
فصل امتحانات که نزدیک می‌شود همه به تکاپو می‌افتند. کتاب‌ها عزیز می‌شوند. فصل رد و بدل کردن سۆال امتحانی و جزوه داغ می‌شود. یکی خیالش راحت است چون در طول سال حسابی درس خوانده است. دیگری شب امتحانی است و طعم گس استرس را بیشتر می‌چشد. در هر حال شب امتحان همراه با استرس است؛ هم برای بچه ها و هم برای والدین. در این فصل بیشتر مادرها به فکر تهیه‌ی غذایی‌هایی هستند که به اصطلاح هوش بچه ها را بالا ببرد و به آن‌ها انرژی بیشتری بدهد. درست است. تغذیه در فصل امتحانات اهمیت زیادی دارد. با ما باشید. چند توصیه برای شب‌های امتحان فرزندانتان داریم.

موضوعات مرتبط: مقالات آموزشی
برچسب‌ها: امتحانات

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۲۰ دی۱۳۹۱ | 17:47 | نویسنده : رسول گلی زاده |
 

جانوران بی مهره

مخلوط ها

مخلوط ها


موضوعات مرتبط: مطالب آموزشی کلاس چهارم ، بانک سوالات متنی

تاريخ : جمعه ۸ دی۱۳۹۱ | 16:42 | نویسنده : رسول گلی زاده |
یلدا در افسانه ها و اسطوره های ایرانی حدیث میلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر می شود.

غزل شب یلدا را از گالری صوت انتخاب نمایید:

آواها و نواها - مجموعه قول و غزل

گر من از باغ تو یک میوه بچینم چه شود؟با دکلمه فریبا علومی یزدی

(گل در بر و می در کف و معشوقه به کام است)با صدای فریبا علومی یزدی


ماه دلداده مهر است و این هر دو سر بر کار خود دارند که زمان کار ماه شب است و مهر روزها بر می آید. ماه بر آن است که سحرگاه، راه بر مهر ببندد و با او در آمیزد، اماهمیشه در خواب می ماند و روز فرا می رسد که ماه را در آن راهی نیست. سرانجام ماه تدبیری می اندیشد و ستاره ای را اجیر می کند، ستاره ای که اگر به آسمان نگاه کنی همیشه کنار ماه قرار دارد و عاقبت نیمه شبی ستاره، ماه را بیدار می کند و خبر نزدیک شدن خورشید را به او می دهد. ماه به استقبال مهر می رود و راز دل می گوید و دلبری می کند و مهر را از رفتن باز می دارد.
در چنین زمانی است که خورشید و ماه کار خود را فراموش می کنند و عاشقی پیشه می کنند و مهر دیر بر می آید و این شب، «یلدا» نام می گیرد. از آن زمان هر سال مهر و ماه تنها یک شب به دیدار یکدیگر می رسند و هر سال را فقط یک شب بلند و سیاه وطولانی است که همانا شب یلداست. »

یلدا در افسانه ها و اسطوره های ایرانی حدیث میلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر می شود.

در زمان ابوریحان بیرونی به دی ماه، «خور ماه» (خورشید ماه) نیز می گفتند که نخستین روز آن خرم روز نام داشت و ماهی بود که آیین های بسیاری در آن برگزار می شد. از آن جا که خرم روز، نخستین روز دی ماه، بلندترین شب سال را پشت سر دارد پیوند آن با خورشید معنایی ژرف می یابد. از پس بلندترین شب سال که یلدا نامیده می شود خورشید از نو زاده می شود و طبیعت دوباره آهنگ زندگی ساز می کند و خرمی جهان را فرا می گیرد.


برچسب‌ها: شب یلدا

تاريخ : جمعه ۱ دی۱۳۹۱ | 12:55 | نویسنده : رسول گلی زاده |
این روزها اتفاق جالبی در قطبین زمین در حال رخ دادن است. اگر فرض کنیم اکنون در هر دو قطب زمین افرادی حضور داشته باشند، ساکنان قطب شمال روز ندارند و ساکنان قطب جنوب شب! و این در حالیست که هیچ تغییری در روز و شب ساکنان نقاط استوایی رخ نداده است.
ساعت 15:42 جمعه 1 دی به وقت ایران، خورشید به پایین‌ترین نقطه از آسمان خواهد رسید و نیم‌کره شمالی، طولانی‌ترین شب خود را در حالی سپری می‌کند که نیم‌کره جنوبی شاهد طولانی‌ترین روز سال خواهد بود. انحراف 23.5 درجه ای زمین باعث شده است که در این زمان از سال، ما و ساکنان دیگر نیمکره شمالی زمین شاهد شب های طولانی و روزهای کوتاه باشیم و به طور بالعکس ساکنان نیمکره جنوبی زمین شاهد بلندترین روزهای سال خود و کوتاه ترین شب هایشان باشند. محوری که زمین در راستای آن به دور خود می چرخد نسبت به صفحه ای که زمین و خورشید در آن قرار دارند عمود نیست و به اندازه 23.5 درجه (نسبت به حالت عمود) انحراف دارد. اگر این انحراف وجود نداشت در تمام طول سال خورشید با زاویه ای یکسان به تمام نقاط زمین می تابید و مقدار شب و روز هر نقطه زمین دارای مدت زمان مشخصی می شد. اما اکنون که این انحراف وجود دارد بسته به جایگاه زمین در مدارش نسبت به خورشید، شاهد تغییر فصول مختلف در طول یک سال هستیم.


ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۱ | 13:9 | نویسنده : رسول گلی زاده |
درطول زمانی كه از عمر تعلیم و تربیت مدرن می گذرد، رفته رفته بر دست اندركاران علوم تربیتی محرز گشته است كه تحقیقات دانشگاهی به تنهایی پاسخگوی مسائل و مشكلات عملی آموزش و پرورش نیستند. لذا این نقطه عطفی شد برای شروع نوعی دیگر از پژوهش كه بتواند مسائل واقعی محیط كلاس درس و آموزش را حل و فصل كند این نوع تحقیق همان اقدام پژوهی است. در فرایند اقدام پژوهی، خود معلم همزمان محقق و مجری یافته های پژوهشی است.

دراین نوشته كوتاه سعی شده است مراحل اجرایی اقدام پژوهی مربوطه، به صورت موجز و مختصر بیان گردد. امید است كه در راهنمایی همكاران علاقه مند به اقدام پژوهی، مفید واقع گردد.

در اجرای اقدام پژوهی، الگوهای گوناگونی وجود دارند، از جمله الگوی 8 مرحله ای كه ذیلاً معرفی می شود.


موضوعات مرتبط: مقالات آموزشی
برچسب‌ها: اقدام پژوهی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۵ آذر۱۳۹۱ | 21:52 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مربيان آموزشي معتقدند که با «بخوان ،بخوان بچه درسخوان نمي شود».البته نقش فعال والدين در ايجاد روش هاي صحيح مطالعه فرزندان و هدايت تحصيلي آنان بسيار موثربوده ويادگيري را براي دانش آموزان بسيار دلپذير مي سازد.از آنجا که کودکان از نظر زندگي تحصيلي نيز به والدين وابسته اند ، توجه والدين حس اعتماد به نفس را درفرزندان تقويت مي نمايد. قابل ذکر است که پيچيدگي امر آموزش ممكن است ناشي از بي اطلاعي از برنامه آموزش و نداشتن وقت ، انرژي ،برنامه و يا خواسته هاي متفاوت هريك از فرزندان باشد. والدين،فرزندان خود را بهتر از ديگران مي شناسند و اين تجربه نوعي تخصص است و سهيم كردن معلمان و مشاوران در اين شناسايي، موجب بهره رساني متقابل به کودکان مي شود . کودکان همواره به راهنمايي والدين نياز مندند. بنابراين بايد به‌جاي قضاوت نظارت نمود.از آنجا که موفقيت تحصيلي
دانش آموزان، بستگي به عملكرد ذهني و دروني آنها دارد، پس بايد براي فرزندان زمينه گفتگوي آموزشي، تربيتي واقعي ايجاد کرد. به عنوان اولين قدم وبراي شناسايي نقاط ضعف و قوت کودک ،بايد او را عادت داد که برنامه روزانه مدرسه اش را با تمام جزئيات تعريف كند. همچنين بايد راجع به هدف وبرنامه،نقش توجه و تمركز در مطالعه وچگونگي نگهداري اطلاعات در مغز به فرزندان توضيحاتي داد. والدين هرگزنبايد از كلمه كم هوش بودن، كم استعداد بودن، كم شانس بودن استفاده نمايند زيرا مايوس کردن، سمي کشنده براي آنهابه شمار مي رود.بايدهمواره تمرين هايي را كه کودک انجام مي دهد کنترل نموده و کمک کرد تكاليف سنگين را به بخش هاي كوچك تري تقسيم نمايد اما از انجام دادن تكاليف براي او جدا خودداري کرد .هرگزنبايد کودک را مجبور نمود ساعت ها بنشيند و مطالعه كند،زيرا کودک احتياج به استراحت دارد.اين استراحت


موضوعات مرتبط: مقالات آموزشی
برچسب‌ها: كودكان , درس

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۲۳ آذر۱۳۹۱ | 10:8 | نویسنده : رسول گلی زاده |

علل ضعف دانش آموزان در درس دیکته:

١- مفهوم کلمه را نمی فهند یا قبلاً نفهمیده اند.
2 – کلمات از جانب معلم درست تلفظ نمی شود(آموزشی)
3 – دانش آموزان هنگام نوشتن دیکته کلمات را تکرار و هجی میکنند(دقت)
4 – وجود نقص شنوایی در برخی از دانش آموزان در هنگام نوشتن املا و بی خبری معلم از وجود این نقص باعث می شود بعضی از کلمات را جا می اندازد یا از کلاس عقب می افتند(حافظه شنوا یی –حساسیت شنوایی)
5 – به علت کمبود فضای آموزشی و کمبود میز و نیمکت دانش آموزان در اثر خستگی و درست نشیدن، کلمات را غلط می نویسید. (آموزشی)
6 – متناسب نبودن متن دیکته از نظر(کمیت و مقدار) با سن پا یه تحصیلی آنان باعث می شود دانش آموزان بعد از نوشتن مقداری از آن خسته شوند و غلط نویسی آغاز می گردد.(آموزشی)
7 – در بعضی اوقات دانش آموزان به علت مشکلات روانی هنگام نو شتن دیکته در افکار خود غوطه ور می شوند و از نوشتن باز می مانند.
8  - وجود حروف هم صدا در ادبیات فارسی مانند (ص-ث-س)
9 – تند گفته شدن دیکته از سوی معلم باعث خستگی وکم شدن دقت در دانش آموزان می گردد.
10 – ضعف درمهارت های حرکتی (نارسا نویسی) – بیقراری و تند خویی – خطا در ادراک بصری حروف (حافظه دیداری )- فقر آموزش و عدم تسلط معلم به شیوه های آموزشی مطلوب در هنگام تعلیم نوشتن نشناختن حروف و قوائد نوشتن توسط دانش آموزان.

موضوعات مرتبط: مقالات آموزشی ، طرح درس
برچسب‌ها: تدریس , آموزش , املا

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۶ آذر۱۳۹۱ | 22:32 | نویسنده : رسول گلی زاده |

 عزاداری به ما می آموزد برای مقدسات دینی باید ارزش زیادی قائل بود و احساسات هماهنگ با آنها را دائما تقویت نمود. این ها چیزهایی است که ما و فرزندانمان باید از عزاداریهای محرم بیاموزیم.

کودکی، دوران ریشه دواندن است. هر چیزی که در دوران کودکی به کودک آموخته شود و با احساس مثبتی عجین گردد، یک ریشه در وجود او می دواند که در مابقی عمر، آن ریشه در حد توانش رشد خواهد نمود. اکنون در ماه محرم جا دارد ریشه ی یک ارتباط عرفانی و معنوی ،بین فرزندمان و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین شکل دهیم. تشریک کودکان در مراسم عزاداری و سیاه پوشیدن و تعزیه دیدن و ... از جمله اقداماتی است که در ریشه سازی این ارتباط، موثر است.

 کودکان متوجه اشتباهات مداحان و ضعفهای اجرایی نمی شوند. آنچه کودکان درک می کنند شکوه یک حماسه، شور عزاداری و همدردی، و عواطف مثبت موجود در فضاست. کودکان با حضور در این صحنه ها برای پیدا کردن معرفتی عمیق به کمک دانشهایی که در آینده کسب می کنند، آماده می شوند.

اگر این زمینه ی عاطفی در دوران کودکی ایجاد نشود و این ریشه ی اتصال شکل نگیرد، هر چند در بزرگسالی، فرد یک محقق دینی گردد، آن درونمایه ی عاطفی برای رسیدن به معرفتی عمیق را نخواهد داشت. شاید شما هم گاهی تجربه کرده باشید که انسان ارزش چیزی را عقلا باور می کند، اما نمی تواند باز هم آن ارزش را گرامی دارد چرا که احساسات او در جهت خلاف آن ارزش شکل گرفته است.


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی
برچسب‌ها: کودکان , محرم , تربیت

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۱ آذر۱۳۹۱ | 9:52 | نویسنده : رسول گلی زاده |

«آن قدر در زندگي حقم را خورده اند که ديگر عادت کرده ام. مي دانم مقصر خودم هستم ولي ديگر از من گذشته که بخواهم تغيير کنم. به خاطر کم رويي و رفتار غيراجتماعي ام خيلي جاها سرم کلاه رفته ولي نمي خواهم فرزندانم مثل خودم بار بيايند. اکنون همه دغدغه من آن ها هستند».

«مهرداد» ۴۵ ساله پدر ۳ فرزند است و از بزرگ ترين دغدغه زندگي اش صحبت مي کند. مدت هاست هر کاري از دستش برمي آمده کرده تا به قول او فرزندانش «اجتماعي» بار بيايند نه مثل خودش. اين تنها مشکل مهرداد نيست. خيلي از والدين ديگر نيز چنين نگراني هايي دارند. نگراني که به حق مي تواند برزندگي و آينده فرزندانشان تاثير بسيار ژرفي بگذارد.

شکايت هاي شايع والدين در مورد فرزندانشان بيشتر شامل مواردي از اين قبيل است: فرزندم دوستان مناسبي ندارد، اصلاً با کسي دوست نمي شود، در برابر ديگران خجالتي است، نافرماني مي کند، بي ادب است، بي احترامي مي کند، در مهماني ها رفتار مناسبي ندارد، اعتماد به نفس فرزندم کم است، کم صحبت مي کند، به خشونت و رفتارهاي تجاوزکارانه متوسل مي شود و...


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۱ آذر۱۳۹۱ | 9:48 | نویسنده : رسول گلی زاده |

1. خونسردی خود را حفظ کنید.

2.  اگر در طبقه همکف و به در خروجی نزدیک می باشید، سریع به فضای باز رفته و در آنجا پناه بگیرید.

3.   از پنجره ها و درهای شیشه ای فاصله بگیرید.

4.  از تیر برق و سیم های آن دوری کنید.

5.  در کوچه، خیابان و حیاط مدرسه از ساختمانهای بلند دور شوید.

6. از آسانسور استفاده نکنید.

7.  برای برداشتن اشیاء مهم و گران قیمت تقلا نکنید.


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: مانور زلزله

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۸ آذر۱۳۹۱ | 10:22 | نویسنده : رسول گلی زاده |

به مناسبت فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمیر، ماه محرم و ایام سوگواری شهادت مولایمان امام حسین(ع) و 72 تن از یاران باوفایشان، و با توجه به وظیفه خطیر و سنگین شما دبیران پرورشی نسبت به شناخت این قیام الهی به دانش  متنی را آماده شده است که امید است مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

دلم پر می کشد، دلم می خواهد بروم بیرون، باز امشب در هیئت چای پخش کنم، کفش های میهمانان امام حسین(ع) را مرتب کنم.

نگاه می کنم به قاب عکست که دارد به من لبخند می زند.

پارسال کنارم بودی، یادت هست؟ می گفتی آرزو داری مرا جای خودت ببینی. ببینی که سینی چای را به دست گرفته ام و از عزاداران پذیرایی می کنم، این را توی بیمارستان هم گفته بودی، پیش از عمل.

شاید برای همین بود که کنار مزارت وقتی شانه های لرزان مادر را می فشردم تا آرام شود عهد کردم تا زمانی که می توانم و جان در بدن دارم هیئت را سر پا نگه دارم.

عزاداران حسینی

عکست محو می شود، پلک می زنم، گونه هایم خیس شده اند، یک قطره از اشکم می چکد روی آستین پیراهنم، دست می کشم به روی سیاهیش، خودت برایم خریده بودی، می گفتی برای امام حسین باید عزیزترین چیزهایت را بدهی، مثل او که برای حفاظت از دین و آئین ما با عزیزانش راهی سفری شد بی بازگشت.

همیشه نام حسین را که می شنیدی یا حتی وقتی که صدایم می کردی، اشک را می دیدم که چگونه در چشمانت جمع می شود.

نمی دانی وقتی به مادر گفتم امسال همه تلاشم را می کنم تا هیئت را سرپا نگه دارم چه قدر خوشحال شد، پیشانیم را بوسید و گفت که بوی تو را می دهم، از لای آلبوم، پیشانی بندت را به من داد، گفت که چقدر دوستش داشتی، گفت یک لحظه هم از خودت دورش نمی کردی، مخصوصا شب های عملیات.

یادت هست وقتی می پرسیدم توی جبهه چه طور عزاداری می کردی، چه گفتی؟

گفتی:

« اونجا یه صفای دیگه ای داشت وقتی امام حسین رو صدا می زدید،

اونجا سینه زدن برای امام حسین باعث می شد دل همه پر بکشه، می گفتی انگار اونجا از همیشه بهش نزدیک تر بودید»

 

برای همین تا این سۆال رو می پرسیدم، آهی می کشیدی و می رفتی سراغ آلبومت و همین پیشونی بندی که گذاشته بودیش لای اون رو می بوییدی.

عزاداران حسینی

شاید منظور مادر از دادن این پیشونی بند به من هم، همین بوده!!

 شاید می خواسته بهم بگه چه مسئولیتی رو دارم قبول می کنم؟ شاید می خواسته منو بسپره به صاحب نامی که روی این پیشونی بند قرمز نوشته؟!!

شاید برام دعا کرده تا بتونم پامو جای پای شما و همرزمات بگذارم؟

ولی چه طوری؟

مادر همیشه می گفت شما به دنبال امام حسین رفتین، می گفت راه امام حسین همیشه بازه، فقط باید بلد راه باشی تا بی راهه نری.

من چه طوری باید بلد راه امامی بشم که از دینم با خون خودش و عزیزانش حفاظت کرد؟

آه چقدر دلم پر می کشد، دلم می خواهد بروم بیرون، باز امشب در هیئت چای پخش کنم، کفش های میهمانان امام حسین(ع) را مرتب کنم....


برچسب‌ها: متن مجری , کربلا , محرم , عاشورا , عزداران حسینی

تاريخ : پنجشنبه ۲ آذر۱۳۹۱ | 10:11 | نویسنده : رسول گلی زاده |

کربلا مسافر تازه نمی خواهی؟
 
چقدر این شب های بی قراری دلگیرند

دلم دوباره مدام بهانه می گیرد

دلم باز بی تابی می کند

شاید پر پر شدنت را دلم بهانه گرفته است 

شاید دلم دوباره بی تاب بارگاه ملکوتیتان شده است

آقای من

مولای من

این شب ها دلم می خواهد همنوا با زیارت عاشورا، با بغضی که این روزها به گلویم چنگ انداخته چون شب های گذشته فریاد بزند، دوست دارم برای هزارمین بار چشمانم را ببندم و دلم را راهی کنم به سوی بارگاهتان ،به سوی بین الحرمین و بگویم مرا یاری جز شما نیست.

ای آقای من

ای مولای من

آری

بگذارید بگویم:

السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین

 


موضوعات مرتبط: امور پرورشی ، مناسبت ها
برچسب‌ها: متن مجری , کربلا , محرم , عاشورا

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ | 8:58 | نویسنده : رسول گلی زاده |

شنبه ۴ تاسوعای حسینی علیه السلام
یکشنبه ۵ عاشورای حسینی علیه السلام
سه شنبه ۷ شهادت امام زین العابدین علیه السلام
چهارشنبه ۸ مانور زلزله
پنج شنبه ۱۶ روز دانشجو
شنبه ۲۶ هفته قرآن
شنبه ۲۶ هفته پژوهش
شنبه ۲۶ هفته وحدت
پنج شنبه ۳۰ شب یلدا

 

سال نامه مناسبت های 1391
 

موضوعات مرتبط: امور پرورشی ، مناسبت ها
برچسب‌ها: سال نامه

تاريخ : چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ | 6:6 | نویسنده : رسول گلی زاده |

تصور ورود به حیاط و کلاس های مدرسه برخی نوجوانان را مملو از حس ناراحتی و اضطراب می کند که علت آن چیزی جز نداشتن دوست و رفیق به هر علتی( از جمله تغییر مدرسه و نگرانی برای شروع مجدد تمام فرآیند های دوست یابی) است. آیا مشکل فرزند شما هم همین است؟.........

آیا مشکل فرزند شما هم همین است؟ توجه کرده اید که آیا فرزندتان دچار فقدان مهارت دوست یابی یا حفظ کردن دوست هایش است؟ آیا اخیرا مدرسه اش عوض شده ولی در این مدت نتوانسته است دوست جدیدی پیدا کند؟

برای آنکه فرزندتان در مدرسه شاد و خوشحال باشد نیازی نیست که حتما محبوب ترین بچه (شناخته شده ترین) باشد. داشتن تنها یک یا دو دوست خوب می تواند باعث تمایز بین درمانده بودن و خوشحال بودن باشد.

توانایی دوست یابی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. برای برخی افراد این کار ساده ای است، در حالیکه برای برخی بسیار دشوار است. دوست یابی یک مهارت است درست مانند یاد گرفتن دوچرخه سواری.


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی
برچسب‌ها: دوست , دوستیابی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۷ آبان۱۳۹۱ | 9:48 | نویسنده : رسول گلی زاده |


برچسب‌ها: عکس

تاريخ : شنبه ۲۷ آبان۱۳۹۱ | 9:12 | نویسنده : رسول گلی زاده |

تشكیك در ایجاد پایه ششم ابتدایی پس از گذشت دو ماه از اجرا

دوره ابتدایی هفت‌ساله ‌می‌شود؟

روز دانش‌آموز

مسئولان آموزش و پرورش تاکنون بر این اعتقاد بودند که با ایجاد پایه ششم ابتدایی جلوی افت تحصیلی گرفته می‌شود، ولی امروز اعلام می‌کنند که برای این کار اضافه شدن پیش دبستانی به نظام آموزش رسمی ضروری است.

وزیر آموزش و پرورش تاکنون معتقد بود ایجاد پایه ششم ابتدایی موجب مرتفع شدن مشکل افت تحصیلی دانش‌آموزان در بدو ورود به دوره راهنمایی می‌شود. حمید‌رضا حاجی‌بابایی دی‌ماه سال گذشته در همایشی اعلام کرد: همه برنامه‌ها و طرح‌های آموزش و پرورش براساس سند تحول بنیادین صورت می‌گیرد و از یک پشتوانه کارشناسی شده برخوردار است. او با بیان اینکه 67درصد کشورهای دنیا در نظام آموزشی خود دوره ابتدایی را شش ساله برگزار می‌کنند، تصریح کرد: در سند تحول آموزش و پرورش 131راهکار وجود دارد که همه آنها باید اجرایی شود.


موضوعات مرتبط: اخبار حوزه آموزش و پرورش

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۲۶ آبان۱۳۹۱ | 20:28 | نویسنده : رسول گلی زاده |

آماده باشید كه وقت رفتن است...

عقل می گوید بمان و عشق می گوید برو... و این هر دو، ‌عقل و عشق را، خداوند آفریده است تا وجود انسان در حیرت میان عقل و عشق معنا شود. در روز هشتم ذی الحجه، یوم الترویه، امام حسین آگاه شد كه عمرو بن سعید بن عاص با سپاهی انبوه به مكه وارد شده است تا او را مخفیانه دستگیر كنند و به شام برند و اگرنه... حرمت حرم امن را با خون او بشكنند. آنان كه رو به سوی قبله خویش نماز می گزارند معنای حرمت حرم امن راچه می دانند؟ كعبه آنان كه در مكه نیست تا حرمت حرم مكه را پاس دارند؛ كعبه آنان قصر سبزی است در دمشق كه چشم را خیره می كند. آنجا بهشتی است كه در زمین ساخته اند تا آنان را از بهشت آسمانی كفایت كند... و از آنجا شیطان بر قلمرو گناه حكم می راند، بر گمگشتگان برهوتِ وهم، بر خیال پرستانی كه در جوار بهشت لایتناهای رضوان حق، ‌سر به آخور غرایز حیوانی و دل به مرغزارهای سبزنمای حیات دنیا خوش داشته اند، حال آنكه این همه، سرابی است كه از انعكاس نور در كویر مرده دل های قاسیه پیدا آمده است. كعبه قبله احرار است. رستگان از بندگی غیر؛ اما اینان بت خویشتن را می پرستند. امام برای اعمال حج احرام بسته است ولكن اینان احرام بسته اند تا شمشیرهای آخته خویش را از چشم ها پنهان دارند... شكستن حرمت حرم خدا برای آنان كه كعبه را نمی شناسند چندان عظیم نمی نماید و اگر با آنان بگویی كه امام حسین(ع) برای پرهیز از این فاجعه مكه را ترك گفته است در شگفت خواهند آمد... اما آن كه می داند حرم خدا نقطه پیوند زمین و آسمان است، درمی یابد كه شكستن حرمت حرم آن همه عظیم است كه چیزی را با آن قیاس نمی توان كرد. بلا در كمینِ نزول بود و ابرهای سیاه از همه سو ، شتابان، بر آسمان دره تنگ مكه گرد می آمدند و فرشتگانِ همه آسمان ها در انتظار كلام « كُن » بی قرار بودند؛‌ و اذا قضی امرا فانما یقول له كن فیكون. در میان «كُن» و «یكون» تنها همین «فا» (ف) ‌فاصله است،‌ و آن هم در كلام، نه در حقیقت. آیا امام كه خود باطن كعبه است، اذن خواهد داد كه این بدعت عظیم واقع شود و حرمت حرم باخون او شكسته شود‌؟... خیر.


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , محرم و صفر

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۲۶ آبان۱۳۹۱ | 16:56 | نویسنده : رسول گلی زاده |

وقت گذاری والدین به عنوان مربیانی برای یک کودک، تاثیری مهم و حساس بر تربیت کودک دارد. البته نقش مربی ممکن است در سالهای اول زندگی، بیشتر توسط والدین ایفا شود و در سالهای نوجوانی به مربیان و معلمان مدرسه منتقل شود.
تربیت، روندی نسبتا طولانی و مهم است. هرچند مدت زمان اساسی برای طی شدن روند تربیتی صحیح، تا سن 21 سالگی ادامه می یابد اما 7سال اول زندگی هر فردی، نقشی تعیین کننده و منحصر به فرد در شکل گیری شخصیت، ارتباطات، رفتار، اخلاق و تفکر او دارد.

وقت گذاری ویژه برای بچه ها

مبحثی به نام صیانت فضا برای فرزندان، مورد تشریح و توضیح قرار گرفت. معنای این عبارت این است که اصولا برای کسب نتایج مثبت در روند تربیت، لازم است که فضایی صیانت شده برای فرزند ایجاد شود و نکات و آموزه های تربیتی در این فضا به او انتقال یابند که در این صورت موثر و کارساز خواهند بود. به طور مثال وقتی والدین می خواهند فرزند خود را از خوردن برخی از خوراکی ها منع کنند، باید سعی داشته باشند تا آن خوراکی در محیط خانه نباشد. نه اینکه آن خوراکی موجود باشد در کنار سایر خوراکیها و سپس به کودک بگویند آنرا نخور. در حالیکه وقتی خوراکی مذکور در فضای زندگی کودک نباشد، بهتر و ساده تر می توان از معایب آن خوراکی برای کودک سخن گفت و او را از خوردن آن، منع کرد. البته انجام این قبیل کارها، برنامه ریزی می خواهد و لازم است تا والدین با صبر و حوصله برای بچه ها وقت گذاری داشته باشند.


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۲۵ آبان۱۳۹۱ | 17:13 | نویسنده : رسول گلی زاده |

جهان آفرینش دارای قوانینی است که آن قوانین را آفریننده ی جهان وضع نموده است. آفریننده ای که حکیم است و هیچ کاری را بیهوده و بدون حکمت انجام نداده است.

در سراسر این جهان که می نگریم چیزی جز عظمت و بزرگی خالق نمی بینیم. قوانینی که وضع کرده و سنتهائی که قرار داده، هیچکدام دارای کمترین نقص و نارسائی نیست و دانشمندان و اندیشه وران در تحلیل و کشف علل این قوانین در تکاپو می باشند. به رمز و راز برخی از این پدیده ها پی می برند ولی در تحلیل بسیاری از اسرار آفرینش و رموز هستی ناتوان می مانند.

یکی از قوانین ثابت شده ی در جهان، قانون جاذبه است. احدی در ثابت بودن این مطلب تردیدی ندارد. یا اینکه آب در 100 درجه ی سانتی گراد به جوش می آید. این قوانین و اصول تغییر ناپذیر و بدیهی به نظر می آیند.

همانگونه که نظام طبیعی جهان بر پایه ی قوانین وضع شده از طرف خالق جهان استوار است، این آفریننده ی دانا و توانا ارزشهای این جهان را هم مشخص نموده است.


موضوعات مرتبط: مناسبت ها
برچسب‌ها: محرم

تاريخ : چهارشنبه ۲۴ آبان۱۳۹۱ | 13:55 | نویسنده : رسول گلی زاده |

رسیده گامم به کوچه باغی

که پر ز عطر بهار باشد

و پر ز آوای سبز تکبیر

به گوش هر بی قرار باشد

 

چو گل شکفت از تلاوت من

صدای الحمد قل هو الله

به هر قیامی، به هر قعودی

شکفته شد مهر، دمیده شد ماه

 

پر از بهارم، پر از شکوفه

به مرز عشق و صفا رسیدم

دری به باغ سحر گشودم

به جلوه گاه دعا رسیدم

 

به گفت و گو با خدا نشستم

که لحظه ای جاودانه دارم

فرشتگان را بگو ببینند

که عالمی عارفانه دارم

 


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: جشن عبادت

تاريخ : سه شنبه ۲۳ آبان۱۳۹۱ | 23:14 | نویسنده : رسول گلی زاده |

در جستجوي راهي براي ساماندهي روند هوشمند سازي مدارس، به سندي به نام سند فاوا (فناوري اطلاعات و ارتباطات) در آموزش و پرورش برخورديم که در سال 1386 در شوراي عالي آموزش و پرورش تصويب و توسط رئيس جمهور به اين وزارتخانه ابلاغ شده بود اما به عنوان يک سند بالادستي در روند
هوشمند سازي هيچ گونه توجهي به آن نمي شود و اين يکي از مشکلات است و اگر همين اقدام در آينده در باره سند تحول بنبادين تکرار شود، تدوين و تصويب يا عدم تدوين و تصويب اين گونه اسناد يکسان خواهد بود.

سند فاوا در آموزش پرورش، سندي است که استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات را در آموزش و پرورش به دو منظور دنبال مي کند؛ در بخش اول به لحاظ سازماني وزارت آموزش و پرورش مطابق ساير وزارتخانه ها به سمت سازمان الکترونيک در حرکت است و کار اين بخش مشابه ساير سازمان هاست يعني استفاده از آي.تي در جهت حرکت به سمت سازمان الکترونيک، مکانيزه کردن فرايندهاي اداري و دولت الکترونيک. سيد ذبيح الله فيض آبادي، مشاور وزير اسبق آموزش و پرورش در امور فناوري اطلاعات و ارتباطات با ذکر مطلب فوق مي افزايد: در اولين جلسه شوراي عالي آموزش و پرورش دولت نهم، اين موضوع را مطرح کرديم و وزارتخانه مکلف شد که سند را تهيه کند و ظرف 6 ماه به شوراي عالي ارائه دهد. در گام اول مطالعه کرديم که دوستان قبلي چه کارهايي انجام داده اند؟ سياست بر اين بود که از کارهاي مثبت قبلي استفاده شود. بنابر اين مستندات و مدارک موجود به دقت مورد مداقه و بررسي قرار گرفت؛ کارگروه هايي در حوزه هاي مختلف فعال شدند و آنچه را انجام شده بود بازنگري کرديم و خط مشي هاي جديد را با توجه به سياست هاي دولت نهم و نظرات وزير وقت آموزش و پرورش اعمال کرديم.


برچسب‌ها: هوشمند سازي

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۳ آبان۱۳۹۱ | 15:55 | نویسنده : رسول گلی زاده |

يکي از معضلاتي که برخي خانواده ها گرفتار آن هستند اين است که فرزند آنها خصوصا در مدرسه نمي تواند مانند همسالانش خوب درس بخواند در نتيجه والدينشان به اين نتيجه مي رسند که کودکشان کند ذهن است و ديگر نمي تواند با اين وضعيت ادامه تحصيل بدهد در حالي‌که اغلب سخت در اشتباه مي باشند و اگر آنها به موقع و سر وقت مناسب به کودکشان توجه کرده و درست تربيت نمايند فرزندي با هوش خواهند داشت. امابايد دانست کودکان داراي اختلال يادگيري نيز ظاهري طبيعي دارند، رشد جسمي و قد و وزنشان حاکي از بهنجار بودن آنان است. هوششان کمابيش عادي است، به خوبي صحبت مي‌کنند، مانند ساير کودکان بازي کرده و با سايرين ارتباط برقرار مي‌کنند، کارهايي را که والدين به آنان واگذار مي‌کنند به خوبي انجام مي‌دهند و از رفتار عادي برخوردارند. ليکن وقتي به مدرسه مي‌روند و مي‌خواهند خواندن و نوشتن و حساب ياد بگيرند دچار مشکلات جدي مي‌شوند.اختلال در يک يا چند فرايند رواني پايه به درک يا استفاده از زبان شفاهي يا کتبي مربوط مي‌شود و مي‌تواند به شکل عدم توانايي کامل در گوش کردن ، فکر کردن ، صحبت کردن ، خواندن ، نوشتن يا انجام محاسبه‌هاي رياضي ظاهر شود. اين اصطلاح شرايطي چون معلوليتهاي ادراکي ، آسيب ديدگيهاي مغزي ، نقص جزئي در کار مغز و نارسا خواني را در بر مي‌گيرد. ميزان آماراين دانش آموزان در حدود يک تا سه و حتي در برخي مواردتا سي درصدگزارش شده است.اين دسته از دانش آموزان به طور کلي در يکي از زمينه هاي درسي از نظر ميزان پيشرفت و يادگيري به طور فاحشي با ديگر دروس دچار عقب ماندگي مي باشند، بدون اينکه از نظر ذهني دچار عقب ماندگي هوشي باشند.البته در زمينه هاي رشدي-حرکتي در تاريخچه زندگي آنان تاخيري ديده نمي شود، بهره هوشي عادي دارند.با روش هاي آموزشي ويژه، اختلال آنها معمولا در سنين بالا تا حدودي رفع مي گردد.اختلالات ادراکي وناتواني درتشخيص ودريافت و حافظه ديداري و شنيداري و اشکال در يکپارچه سازي بين حواس، مشکلات اجتماعي ، عاطفي واحساس خودارزشمندي منفي دارند ، آنان به جاي آموختن وکسب نگرش هايي درباره تکاليفي که «مي توانندانجام دهند»اغلب به آموختن آنچه که
« نمي توانندانجام دهند»توجه مي کنند.اين فقدان حرمت نفس مثبت اغلب منجربه خودپنداره وعزت نفس ضعيفي درآنهامي شود. دشواري دربه خاطر سپردن مطالب کلامي ، اختلالات حرکتي ،بيش فعالي ،توجه به محرک هاي نامربوط ،دامنه توجه کوتاه ،حواس پرتي، حساسيت بيش ازحد بين درصدي از دانش‌آموزان مشاهده مي شود. ازعلل اساسي اختلالات يادگيري آسيب ديدگي مغزي شديد يا جزئي و صدمه وارده به دستگاه عصبي مرکزي مي باشد.از كودكي تا بلوغ او به‌خوبي درباره همه چيز فکر مي کند و کودک در اين مرحله است که وارد رشد و تکامل هوشي و حافظه اي خود مي شود اما‌اختلال هاي ذهني به علل متفاوت روي مي دهد؛


برچسب‌ها: اختلال يادگيري , کودکان , خانواده

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۹ آبان۱۳۹۱ | 8:51 | نویسنده : رسول گلی زاده |

13 آبان روز دانش آموز

این سیزده آبان همان ثابت روز است

کین روز شده ثبت به دیباچه هرروز

هر سال به و ماه به و روز به وبه

امروز ز دیروز و دگر روز به امروز

امروز سیزده آبان، روز شگفتی است

روز خون است و قیام

روز حماسه است

روز پیروزی حق بر باطل

امروز روز 13 آبان روز دانش آموز است

امروز روزیست كه حوادث بزرگ و سرنوشت سازی را در پیشانی میهن اسلامیمان حك كرده است.

و چه عجیب كه ردپایی ثابت در تمامی این حوادث به چشم می خورد.

آری ردپای استكبار جهانی

اما چون گذشته دانشجویان و دانش آموزان با ایمان و غیور میهنمان با کمک درایت های مدبرانه امام خمینی(ره) موفق به تسخیر سفارت آمریكا شدند و این اتفاق مهر بطلانی بود بر دخالت و دست اندازی های استكبار جهانی.


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: 13 آبان , روز دانش آموز , متن مجری

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۲ آبان۱۳۹۱ | 22:57 | نویسنده : رسول گلی زاده |

 سال دهم هجرت بود و رسول خدا آگاه به این که زمان وداع با یارانش فرا رسیده،

پس قصد عزیمت به سرزمین مکه و به جا آوردن اعمال حج فرمود

مسلمانان از همه جا حضور پیدا کردند تا پیامبر خود را در این سفر عبادی یاری نمایند

رسول خدا در زمان انجام اعمال مدام متذکز می شدند که اعمال حج را به خوبی از من بیاموزید که من دیگر در بین شما نخواهم بود.

باورش برای همگان سخت بود که این سفر حج همان حجه الوداع باشد ...


موضوعات مرتبط: امور پرورشی ، مناسبت ها
برچسب‌ها: متن مجری , عید غدیرخم

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۰ آبان۱۳۹۱ | 11:50 | نویسنده : رسول گلی زاده |

سيزدهم آبان را به خوبي مي شناسم . روزي كه دانش آموزان و دانشگاهيان با وحدت كلمه و تكيه بر قدرت ايمان در برابر اهريمن طاغوت ايستادند .

روز دانش آموز نمادي از قيام دانش آموزاني است كه با سلاح ايمان و علم و آگاهي همچون پير جماران ، امام خميني ( ره ) پا در مسير آزادي و آزادگي از طاغوت گذاشتند و در اين راه شهيد شدند .
صبح روز 13 آبان 1357 دانش آموزان در حالي كه مدارس را تعطيل كرده بودند . دسته دسته با سر دادن شعار هاي درود بر خميني ، مرگ بر شاه به سوي دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف آن مي رفتند تا بار ديگر پيوندشان را با رهبر انقلاب خويش به جهان اعلام كنند . اين جوانان پرشور خداجو گروه گروه داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجويان و گروههاي ديگري از مردم در زمين چمن دانشگاه اجتماع كردند. مأموران شاه، دانشگاه را به محاصره خود درآورده بودند تا چنانچه فرياد حق طلبانه از گلويي برخاست آن را با گلوله پاسخ دهند. دانش آموزان در كناره نرده ها و زمين چمن اجتماع كرده بودند و فرياد مقدس »الله اكبر« آنان فضا را مي شكافت و تا فاصله هاي دور طنين مي انداخت.
ساعت يازده صبح مأموران ابتدا چند گلوله گاز اشك آور در ميان دانش آموزان و دانشجويان پرتاب كردند. اجتماع كنندگان در حالي كه به سختي نفس مي كشيدند، صداي خود را رساتر كردند و با فرياد دشمن شكن «الله اكبر» لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افكندند.
در اين هنگام تيراندازي آغاز شد و جوانان انقلاب همچون لاله هاي خونين يكي پس از ديگري در خون خود غلتيدند .در اين واقعه 56 تن شهيد و صدها نفر مجروح شدند.
امام خميني (ره) در پيامي كه به همين مناسبت از پاريس براي امت قهرمان ايران فرستادند، فرمودند:
«عزيزان من صبور باشيد كه پيروزي نهايي نزديك است و خدا با صابران است. ايران امروز جايگاه آزادگان است. من از اين راه دورچشم اميد به شما دوخته ام. صداي آزادي خواهي و استقلال طلبي شما را به گوش جهانيان مي رسانم».


موضوعات مرتبط: امور پرورشی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۰ آبان۱۳۹۱ | 11:43 | نویسنده : رسول گلی زاده |

ترس یا هراس و اضطراب به معنی خطر ناگهانی است. ترس متناسب با خطر است و اضطراب به ترس بدون منشأ گفته می شود. ترس مرضی یا فوبیا ترسی شدید و عودکننده و غیرمنطقی است؛ ترسی که به یک شخص، حیوان، شیء یا یک موقعیت معطوف می شود و موجب اجتناب از موضوع ترساننده است.

کودک مبتلا به ترس از مدرسه، معمولاً کار مدرسه ای خود را خوب انجام می دهد و از بهره هوشی خوبی برخوردار است. کودکی که از مدرسه می ترسد نزد مادرش می ماند ولی کودک فراری از مدرسه در خیابان ها گردش می کند و از بهره هوشی کمتر از متوسط برخوردار است.

ترس از مدرسه در کودکان مدرسه رو و در هر سنی که باشند دیده می شود، اما مشکل بین 5 الی 8 سالگی دیده شده و در 11 و 12 سالگی معمول و رایج تر است و هر دو جنس به آن مبتلا می شوند؛ البته دخترها کمی بیشتر از پسرها. در تمام طبقات اجتماعی این ترس مشاهده می شود .

مخالفت کودک برای رفتن به مدرسه معمولاً در روزها و هفته های نخستین سال تحصیلی همراه با علائم جسمانی یا گریستن مداوم است.


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۶ آبان۱۳۹۱ | 16:43 | نویسنده : رسول گلی زاده |

 

عید بندگی

سلام بر ماه ذی الحجه

سلام بر حاجیان

سلام بر عید بندگی

سلام بر خلیل خدا

سلام بر اسماعیل

و

سلام بر عید قربان

آری امروز روز دهم ذی الحجه مصادف با عید سعید قربان می باشد

روزی که بندگی و عبد و عبید بودن در برابر خدا، بر وسوسه های شیطانی پیروز شد.

روزی که حضرت ابراهیم که خلیل خدا بود مورد امتحانی سخت قرار گرفت و سربلند و پیروز از آن خارج شد

روزی که خداوند پاداش امتحان الهی خود را بر بنده اش که خلیل او بود فرستاد.


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , عید سعید قربان

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۴ آبان۱۳۹۱ | 16:45 | نویسنده : رسول گلی زاده |

روانشناسان معتقدند كه هيچ سرمايه‌گذاري براي خانواده مهمتر از آموزش فرزندان نيست و به اين منظور همواره بايد مراقب مدرسه رفتن منظم كودك بود، بر نظم وترتيب تكاليف مدرسه نظارت كرده و مدت زمان تماشاي تلويزيون را كم نمود. نام مربيان مدرسه و پوشاندن لباس مناسب نيز ضروري است. بايد انتظارات خود را از فرزندتان بيان كنيد. انضباط، ماندگارترين هديه مدرسه است. احترام به كتاب‌هاو افراد دانشمند و افراد عالم از ديگر ضروريات است. بايد شيوه يافتن كتاب را از كتابخانه و مطالب را از درون كتب مرجع به كودك ياد داد. همچنين از تلويزيون به‌عنوان فرصتي براي نشان دادن ارزش‌ها و معيارهاي خانوادگي بهره گرفت . بايد قدم به دنياي كودكان گذاشته و خود را كاملا به آنها نزديك كرد. آنان بايد حس كنند شكست را مي‌توان تحمل كرد اما تقلب را هرگز. حضور درمنزل هنگام برگشت او از مدرسه اثر فوق العاده‌اي بر كودك دارد. نبايدآنها را تنها در منزل رها كرد. بايد از فرزند بزرگتر خواست به خواهر يا برادر كوچكتر خود درس بدهد. كودك بزرگتر در كاري كه به او محول شده مهارت وغرور به دست مي‌آورد وكودك كوچكتر از طريق تحسين درس مي‌گيرد. بايد از هر دوي آنها خواست تا كار يا درسي را به والدين خود ياد بدهند. اين كار براي آنها لذت بخش است. آموختن نحوه يادگيري، اهميت بسيار زيادي دارد. منفي‌بافي و بزرگنمايي نقاط ضعف فرزندان شرايطي فراهم مي‌آورد كه در آن تنها پاداش رفتار نيك فرزندان اين خواهد بود كه تنبيه نشوند.ديدن نقاط ضعف بچه‌ها لازم است ولي نبايد به‌گونه‌اي باشد كه نقاط قوت وموفقيت‌هاي آنها را از نظر پنهان كند. عمده‌كردن نقاط ضعف كودك موجب مي‌شود كه رفتارهاي خاص بعدي وي در نوجواني تشديد شود.


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی
برچسب‌ها: انضباط , مدرسه

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۴ آبان۱۳۹۱ | 8:55 | نویسنده : رسول گلی زاده |

امروز روز نهم ذی‌الحجه است

روز عرفه و عرفه در لغت به معنای شناخت است

آری در این سفر الهی بعد از پوشیدن لباس احرام قدم در سرزمینی می گذاری که با مساحت حدود 18 كیلومتر مربع در شرق مكه معظمه، اندكى متمایل به جنوب كه در میان راه طائف و مكه قرار گرفته است.

آری این سرزمین عرفات نام دارد

مکانی که خداوند زائران بیت‏الله الحرام را برای عبادت و بندگی خود فراخوانده است

مکانی که از زائران و بندگانش می خواهد بیشتر به خود و نوع خلقت خود بیندیشند

مکانی که از زائران و بندگانش می خواهد فریاد سر دهند:

الهی العفو ... 


موضوعات مرتبط: امور پرورشی ، مناسبت ها
برچسب‌ها: متن مجری , روز عرفه

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲ آبان۱۳۹۱ | 19:43 | نویسنده : رسول گلی زاده |

سال نامه مناسبت های 1391

سه شنبه 2 شهادت امام محمد باقر علیه السلام
پنج شنبه 4 روز عرفه
جمعه 5 عید سعید قربان
چهارشنبه 10 ولادت امام هادی علیه السلام
شنبه 13 عید سعید غدیر خم  و روز دانش آموز
جمعه 19 روز مباهله
چهارشنبه 24 روز کتاب و کتاب خوانی و کتابدار
جمعه 26 آغاز سال 1434 هجری قمری - محرم الحرام

 


موضوعات مرتبط: امور پرورشی ، مناسبت ها
برچسب‌ها: سال نامه

تاريخ : دوشنبه ۱ آبان۱۳۹۱ | 12:11 | نویسنده : رسول گلی زاده |

با توجه به اینکه در هزاره سوم ، موجهای جهانی شدن تحولات اساسی و ساختاری در زندگی بشر پدیدآورده است ،آموزش نیز به تبع آن دچار تحولات زیر بنایی و بنیادین شده است ؛ بطوری که دیگر نمی توان تعلیم و تربیت را مختص کلاس های درس دانست.

 

آنچه امروز بر‌ آن تاکید می شود این است که ما باید بدون توجه به محدودیتهای زمانی و مکانی در هر فرصتی، ذهن ، اندیشه و احساس کودکان را با آموزش مأنوس و مرتبط سازیم. یکی از مصادیقی که در این هزاره به عنوان یک زمان مناسب برای آموزش از آن یاد می شود زنگ تفریح در مدارس است. در حقیقت زنگ تفریح زمانی برای اتلاف وقت یا صرفاً رفع خستگی نیست بلکه اگر به واقع مفهوم و ماهیت زنگ های تفریح در مدارس توجه شود می توان به نقش تربیتی آن رسید که به مراتب فراتر از کلاس های درس است و این نکته ای است که در نظام آموزش و پرورش ایران کمتر به آن توجه شده و حتی در برنامه ریزی ها و مسائلی که در خصوص این بخش مطرح می شود کمتر صحبتی در مورد اهمیت حیاتی آن عنوان می شود.


برچسب‌ها: زنگ تفریح , مدارس

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۳۰ مهر۱۳۹۱ | 8:45 | نویسنده : رسول گلی زاده |

همه دست‌اندرکاران آموزش و پرورش بر این نکته اتفاق نظر دارند، که بدون همکاری و همیاری سازنده اولیا و مربیان با یکدیگر رشد همه‌جانبه دانش آموزان امکان‌پذیر نخواهد بود. زیرا در پرتوی همکاری دو نهاد خانه و مدرسه فرصت‌ها و امکانات سودمندی برای همدلی در تعلیم و تربیت مفید دانش‌آموزان فراهم می‌گردد و از بروز تعارضات و آسیب‌های تربیتی نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

 

از این رو همه ساله، در حد فاصل ۲۴ تا ۳۰ مهر ماه هفته پیوند اولیا و مربیان در مدارس برگزار می‌گردد. به همین مناسبت اشارات مختصری پیرامون جایگاه واقعی انجمن اولیا و مربیان در مدارس خواهیم داشت.

اولین انجمن خانه و مدرسه در سال ۱۳۲۶ در نظام آموزشی تشکیل شد، اکنون که ۶۵ سال از عمر فعالیت رسمی آن می‌گذرد، با وجود این که همه مسئولان نظام آموزشی جامعه بر سودمندی و اثربخشی انجمن ها درفرایند آموزش و پرورش اذعان دارند، و اولیا هم علاقمند به پذیرش بخشی از بار سنگین مسئولیت تعلیم و تربیت فرزندان خود می‌باشند.

اما هنوز این تشکل مردمی و تأثیرگذار نه در نظام آموزشی جامعه به جایگاه واقعی خود رسیده است و نه در فرهنگ عمومی مردم بیانگر یک مشارکت واقعی در تعلیم و تربیت است. زیرا در اکثر مدارس کشور اولیا فقط سالی یک بار در هفته پیوند در مراسم انتخاباتی که مدارس برگزار می‌کنند به شکل منسجم شرکت می‌نمایند، و بعد از اینکه چند نفر از والدین را به عنوان نمایندگان اولیا انتخاب کردند، ظاهراً دیگر مسئولیتی در قبال مدرسه فرزند خود ندارند و کمتر در فعالیت‌های آمورشی و پرورشی مدرسه مشارکت می‌کنند.


موضوعات مرتبط: مناسبت ها
برچسب‌ها: انجمن اولیا و مربیان

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۵ مهر۱۳۹۱ | 8:34 | نویسنده : رسول گلی زاده |

پادشاه فصل ها و مهرماه و باز مدرسه. نه اشتباه نكنيد اصلا نمي خواهم از لذت بوي كتاب نو و خاطره انگيزي دفترچه هاي كاهي با خطوط كج ناموازي و ذوق كيف و جامدادي نو بگويم.
اين نوستالژيك بازي هاي افراطي و اين خاطره سالاري كه به نوعي در راديو و تلويزيون و كلا رسانه ها به بهانه نوروز و مهر و يلدا و چه و چه فراگير شده، ديگر حوصله خلق آدم را سر مي برد. آي كه چقدر ما در گذشته هاي مان گير افتاده ايم! مي خواهم از مدرسه بنويسم و از ادبيات، زنگ ادبيات فارسي. زنگ مظلوم و بي زبان ادبيات. درسي كه هنوز هم كه هنوز است در اولويت بندي ها قعرنشين جدول است. حالا چه شد كه داغ دل مان تازه شد؟ «تابستان خود را چگونه گذرانديد» كه يادتان هست؟ موضوع بي مزه و تكراري انشاء هر سال و هر سال، در اولين هفته آغاز سال تحصيلي. و اما. فرزند ابتدايي تان در نخستين هفته سال تحصيلي از مدرسه به خانه مي آيد با اين موضوع انشاء ابدي! و شما با بضاعت ادبي تان تخيل كودكانه اش را ورز مي دهيد تا اين بار اين موضوع دست فرسود را خلاقانه بنويسد و بعد از كلي حرف و كلنجار انشاي متفاوت و مقبولي از آب در مي آيد. كودك سرخوش از خلق اين اثر هنري خدا خدا مي كند كه صبح فردا برسد و اثر ادبي اش را پيش روي آقاي معلم و بقيه بچه ها بخواند. صبح فردا مي رسد و آموزگار محترم صلاح مي بيند كه چون رياضي درس مهم تري است، «انشاء» يك هفته در ميان يك «نيم زنگ» باشد و به جاي آن بيشتر رياضي كار كنند و بهتر است بچه ها ورقه انشاء را از دفتر جدا كنند تا ايشان ببرند و زنگ تفريح به آنها يك نمره اي بدهند! خدايت بيامرزاد خواجه بزرگ: سراي مدرسه و بحث علم و طاق و رواق چه سود چون دل دانا و چشم بينا نيست.


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی
برچسب‌ها: مدرسه , مهر

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲۳ مهر۱۳۹۱ | 10:42 | نویسنده : رسول گلی زاده |
برای دانلود کتاب های الکترونیکی(ورق زن) پایه ی ششم دبستان روی تصویر کلیک نمایید.

منبع: آذین برد


موضوعات مرتبط: مطالب آموزشی کلاس ششم
برچسب‌ها: کتابهای الکترونیکی , ششم

تاريخ : شنبه ۲۲ مهر۱۳۹۱ | 14:15 | نویسنده : رسول گلی زاده |
همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد و شروع فصل پاييز، شاهد شيوع بيماريهاي ويروسي در ميان دانش آموزان هستيم كه بعضا آنها را از رفتن به مدرسه محروم مي‌كند.
سرد شدن و عدم رعايت بهداشت فردي از سوي برخي از دانش آموزان به خصوص بچه‌هاي دبستاني، باعث مي‌شود تا شاهد افزايش شيوع بيماريهاي ويروسي در دوران مدرسه باشيم. به طوريكه سرماخوردگي و آنفلوانزاي فصلي، از شايعترين بيماريهايي هستند كه اغلب دانش آموزان را درگير مي‌كند.
شيوع بالاي سرماخوردگي در فصل مدرسه
دكتر ايرج خسرونيا رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران با اشاره به شيوع بيماريهاي ويروسي در فصل بازگشايي مدارس، گفت: با آغاز فصل پاييز و زمستان، سرماخوردگي و آنفلوانزا در بين بچه‌هاي مدرسه‌اي شيوع پيدا مي‌كند.
وي با اعلام اينكه شيوع بيماريهاي ويروسي در فصل پاييز و زمستان بيشتر مي‌شود، گفت: حدود 20 تا 25 درصد بچه‌ها در طول سال تحصيلي گرفتار سرماخوردگي و آنفلوانزا مي‌شوند كه البته فقط 10 درصد آنها مجبورند در خانه بمانند و درمان بشوند.

برچسب‌ها: بيماري , مدرسه

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۸ مهر۱۳۹۱ | 10:44 | نویسنده : رسول گلی زاده |
استفاده از خودآموزها و تاليف اين كتاب‌ها محاسن و معايب خودش را دارد. من صرفا از آن جهت مي‌خواهم به كتاب‌هاي خودآموز بپردازم كه​به نقش معلمان و ارتباط دو سويه شاگرد و معلم اشاره كنم.

هنگامي كه فردي، چه بزرگسال و چه دانش‌آموز به دلايل متعدد امكان حضور در مدرسه را ندارد​يا شاگردي از معلم يك درسش مي‌ترسد يا درك مطالب يك درس مشخص برايش سخت است تا جايي كه نمي‌تواند با ديگر همكلاسي‌هايش خود را هماهنگ كند، استفاده از خودآموزهايي كه به قول خودشان معلم را به خانه مي‌آورند، مفيد است. ولي عادت كردن به استفاده از اين دسته كتاب‌ها بخصوص آنهايي كه بخوبي نوشته شده‌اند و لذت يادگرفتن تنهايي و فارغ از هيجان‌هاي خاص آموزش در كلاس درس را به دانش‌آموز مدرسه مي‌چشاند، موجب مي‌شود كم‌كم معلم‌ها در حاشيه قرار بگيرند. در پي آن، هم رغبت شاگرد براي يادگيري و تلاش براي تمركز كردن در زمان مشخص ​ روي درس با وجود عوامل مختلف در او كم شود و هم برخي معلم‌ها آسوده شوند كه اگر هم شاگردانمان يادنگرفتند، براحتي با 10 يا 15 هزار تومان كار يك ساله ما را خريداري مي‌كنند. اين گونه است كه عده‌اي از دبيران در امر آموزش و تلاش براي فراهم كردن تمرين‌هاي مختلف سست مي‌شوند.


موضوعات مرتبط: مقالات آموزشی
برچسب‌ها: خودآموزها

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۸ مهر۱۳۹۱ | 10:37 | نویسنده : رسول گلی زاده |

نشسته بود کنج آسمان پشت ابرها

فرشته ای به سراغش آمد و پرسید باز هم که غمگینی

کودک اخم کرد و گفت: صمیمی ترین دوستم هم امروز به زمین رفت پس کی نوبت من می رسد

من هم می خواهم دنیا را ببینم

می خواهم پدر و مادر خود را ببینم

فرشته لبخند زد، کنارش نشست و گفت: فردا نوبت توست

کودک از جایش پرید و گفت: فردا؟! یعنی بالاخره من هم قرار است به دنیا بیایم ؟

فرشته پاسخ داد: بله


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , روز کودک

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۱ | 22:26 | نویسنده : رسول گلی زاده |

به گزارش خبرگزاری مهر؛ معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: به میمنت حضور رهبر فرزانه انقلاب در خراسان شمالی، مسابقه بزرگ فرهنگی، هنری و دل نوشته با عنوان “سلام آقا” برگزار می‌شود.

 محمد رضا رحیمی با بیان اینکه این مسابقه در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان و همچنین در بین همکاران فرهنگی برگزار می‌شود، افزود: بر این اساس، در مرحله آموزشگاه‌ها مجموعا سه اثر برتر از هر آموزشگاه برای بررسی آثار منتخب و اعلام برترین‌های استانی حداکثر یک هفته پس از پایان سفر پربرکت رهبری، به کارشناسی فرهنگی و هنری معاونت پرورشی و فرهنگی استان ارسال خواهد شد.وی اظهارداشت: همچنین از هر مقطع و گروه همکاران فرهنگی، پنج اثر برگزیده به معاونت پرورشی و فرهنگی ارسال خواهد شد تا پس از بررسی و کارشناسی به عنوان آثار برگزیده این مسابقه اعلام شود.

رحیمی با اشاره به موضوعات این مسابقه افزود: در مقطع ابتدایی، مسابقه انشاء با موضوع “نامه‌ای به رهبر عزیزم” یا “حرف‌های دل من به رهبر عزیزم” و… مسابقه نقاشی، در مقطع راهنمایی، مسابقه مقاله نویسی و روزنامه دیواری با موضوعات “رهبری و ولایت” و خاطره نویسی از سفر مقام معظم رهبری به استان و در مقطع متوسطه، مسابقه مقاله نویسی، مقاله پژوهشی، شعر، عکاسی و وبلاگ نویسی با موضوعات “رهبری و ولایت” و خاطره نویسی از دیدار و سفر مقام معظم رهبری به استان و جمع آوری بیانات رهبری در طول سفر در استان، تعیین و اعلام شده است.

وی گفت: فرهنگیان عزیز نیز می‌توانند با موضوع مقاله نویسی، مقاله پژوهشی، وبلاگ نویسی، شعر، عکاسی، پیام کوتاه و … و خاطره نویسی از دیدار و سفر مقام معظم رهبری و جمع آوری بیانات ایشان در طول سفر به استان در این مسابقه شرکت کنند.

مقام معظم رهبری روز چهارشنبه ۱۹ مهر ماه به خراسان شمالی سفر خواهند کرد.

سفر مقام معظم له به خراسان شمالی آخرین سفر دوره‌ای مقام عظمای ولایت به استان‌های کشور و اولین سفر معظم له پس از ۲۷ سال به این خطه از ایران اسلامی خواهد بود.


موضوعات مرتبط: مناسبت ها
برچسب‌ها: سلام آقا , مقام معظم رهبری , مقاله نویسی , مقاله پژوهشی , وبلاگ نویسی , شعر , عکاسی , پیام کوتاه , خاطره نویسی

تاريخ : یکشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۱ | 7:39 | نویسنده : رسول گلی زاده |

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: مقرر شده است افرادي از اعضاي اين کميسيون تا پايان مهر براي بررسي وضعيت استقرار نظام جديد آموزشي به استان‌هاي مختلف اعزام شوند.محمدمهدي زاهدي، در گفت‌وگو با فارس درباره آخرين وضعيت استقرار نظام آموزشي"3ـ3ـ6"پس از دو هفته از بازگشايي مدارس اظهار داشت: ارزيابي هنوز زود است اما با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، مقرر شده است افرادي از اعضاي کميسيون آموزش مجلس تا پايان مهر براي بررسي وضعيت استقرار اين نظام آموزشي به استان‌هاي مختلف اعزام شوند.وي به تعطيلي يک هفته‌اي نمايندگان مجلس در آينده اشاره کرد و گفت: درخواست اين کميسيون از نمايندگان مجلس اين است که با سفر به مناطق و استان‌هاي خود، وضعيت اين نظام آموزشي و به خصوص کلاس ششم را از جنبه هاي مختلف بررسي کنند.زاهدي تأکيد کرد: کميسيون آموزش مجلس از تمام نمايندگان مجلس براي نظارت بيشتر بر عملکرد و اجراي اين طرح نظام آموزشي به طور رسمي درخواست کمک دارد و ارزيابي اين نظام آموزشي بر اساس گزارش‌هاي ارائه شده از سوي نمايندگان مجلس انجام مي شود.زاهدي درباره وضعيت نيروهاي تربيت معلم، اظهار داشت: بررسي وضعيت اين افراد جزو دستور روز يکشنبه مجلس است.


موضوعات مرتبط: اخبار حوزه آموزش و پرورش
برچسب‌ها: نظام آموزشي 3 , 3 , 6

تاريخ : شنبه ۱۵ مهر۱۳۹۱ | 8:41 | نویسنده : رسول گلی زاده |

دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش از تمديد شدن فعاليت آزمايشي مدارس تخصصي ورزش به مدت ۲سال تحصيلي خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش مقرر شد در مناطق واجدشرايط سراسر کشور مدارس تخصصي ورزش در تمامي مقاطع تحصيلي متناسب با نياز و استعداد دانش آموزان و همچنين متناسب با شرايط و امکانات منطقه طراحي و اجرا شود. ادهم در گفت وگو با خراسان افزود: بر اساس اين مصوبه دانش آموزان علاقه مند که از استعداد برتر ورزشي برخوردار هستند، مي توانند در مدارس تخصصي ورزش ثبت نام کنند و علاوه بر گذراندن واحدهاي درسي که ساير دانش آموزان دارند، حداکثر ۶ساعت در هفته در يک رشته تخصصي ورزش کنند. وي هدف از راه اندازي اين مدارس را شناسايي و رشد استعدادهاي ورزشي دانش آموزان دانست و ادامه داد: پيش بيني مي کنيم با گسترش اين مدارس ورزش قهرماني کشور نيز از بنيه قوي تري برخوردار شود چرا که تجربه کشورهاي موفق در زمينه ورزش نشان مي دهد که آن ها براي تقويت بنيه ورزش قهرماني خود از مقاطع پيش دبستاني و ابتدايي شروع کرده اند.


موضوعات مرتبط: اخبار حوزه آموزش و پرورش
برچسب‌ها: ورزش

تاريخ : شنبه ۱۵ مهر۱۳۹۱ | 8:40 | نویسنده : رسول گلی زاده |

ساعتي قبل از شروع كلاس ريز به ريز كتاب علوم را از سحر گوشه حياط مدرسه در فرصت زنگ تفريح سوال كرده بودم و به خوبي جواب داده بود. اما همين كه پايمان به كلاس مي رسيد و روبه روي بچه ها براي پاسخ دادن به سوالات معلممان قرار مي گرفت، نفس هايش به شماره مي افتاد، ناخن هايش را به دهان مي برد، از اضطراب چشم هايش به همه طرف مي چرخيد. مثل كبوتري بود كه به دام پنجه هاي شاهيني افتاده باشد! يك بار معلم به سختي عصباني شد و وقتي به شانه اش زد كه بگويد:«كجا سير مي كني؟ پاسخ بده!» كتفش محكم به تخته سياه خورد و تمام روز گريه كرد! معلم اول خيال مي كرد درسخوان نيست. دو، سه باري كه با نمره هيجده و نوزده از پس امتحانات كتبي كلاسي برآمد، معلممان شكش برد كه نكند تقلبي در كار باشد. بار ديگر به تنهايي از او امتحان گرفت و ديد روبه روي او به راحتي پاسخ سوالات را روي ورق مي نويسد و در حد يك دانش آموز زرنگ بر درس ها تسلط دارد.
بعدها فهميديم سحر بابايش را از دست داده، تك فرزند است و با مادرش زندگي مي كند.او از يك اضطراب شديد رواني و عدم اعتماد به نفس رنج مي برد. تازه فهميدم كه چرا سحر هر وقت پدرها را به انجمن اوليا و مربيان مدرسه دعوت مي كنند، گوشه نيمكت با بغض كز مي كند و هيچ نمي گويد!
سحر ناراحتي آسم هم داشت كه هر وقت در شرايط استرس زا قرار مي گرفت، تنفسش بدتر هم مي شد.
بعد از مدتها كه مشكل سحر براي كادر مدرسه روشن شد، مدير مدرسه مرا به دفتر فراخواند. خيلي از بابت همراهي و دوستي با سحر به من سفارش كرد.


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی
برچسب‌ها: محبت , معلم , دانش آموز , الگوپذير

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۵ مهر۱۳۹۱ | 8:17 | نویسنده : رسول گلی زاده |

با طنين انداز شدن زنگ مدارس در روز اول مهر بالاخره پس از کش و قوس هاي فراوان ميان وزارت آموزش و پرورش،اعضاي کميسيون آموزش مجلس و کارشناسان، نظام آموزشي جديد باساختار ۳-۳-۶ در مدارس کشور مستقر و مقطع ابتدايي شش ساله شد.ساختاري که بسياري کارشناسان پيش از آغاز سال تحصيلي ايراداتي به آن وارد کرده بودند و آماده نبودن زيرساخت هاي لازم از جمله فضاي آموزشي متناسب با تعداد دانش آموزان و حتي نبود معلمان آموزش ديده را از مشکلات احتمالي اين ساختار جديد پيش بيني کرده بودند و خانواده ها نيز با ابراز نگراني از آماده نبودن زيرساخت هاي اجراي نظام جديد، خبرها را با نگراني دنبال مي کردند. حال پس از گذشت نزديک به دوهفته از آغاز سال تحصيلي وبا وجود مدت زمان اندکي که از سال تحصيلي سپري شده است بهترين داوران براي چگونه اجرا شدن اين ساختار را مي توان مردم و افرادي دانست که با نظام آموزشي کشور ارتباطي مستقيم دارند؛ اولياي دانش آموزان، معلمان و دانش آموزان از جمله افرادي هستند که مي توانند از آماده بودن يا نبودن مدارس و مشکلات سخن بگويند. چرا که مسئولان آموزش و پرورش در خبرهاي متعددي از آمادگي کامل مدارس و معلمان براي اجراي نظام آموزشي خبرداده اند.

ساعت نزديک به 7:30دقيقه بامداد است و دانش آموزان ابتدايي همراه با والدينشان و يا با سرويس به مدرسه مي آيند.البته تعداد دانش آموزاني که همراه مادرانشان به مدرسه آمده اند بر دسته دوم چيرگي دارد و ازدحامي از مادران جلوي در مدرسه به وجود آمده است.مادر يکي از دانش آموزان سال سوم ابتدايي که پسرش را به مدرسه رسانده است وضعيت مدرسه را نسبت به سال گذشته چندان مناسب نمي داند و گلايه هايي از وضعيت مدرسه به خصوص کلاس درس پسرش دارد.


موضوعات مرتبط: اخبار حوزه آموزش و پرورش
برچسب‌ها: ۳ , ۶ , دانش آموزان , ابتدايي , نظام آموزشي 3 , 3 , 6

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۱ | 12:52 | نویسنده : رسول گلی زاده |

همه ما جمله «مدرسه خانه دوم است» را بارها شنيده ايم. اما آيا واقعا در زمان تحصيل احساس مي کرديم مدرسه خانه دوم ماست؟ فرزندان ما که اکنون در حال تحصيل در مدارس هستند چقدر مدرسه را خانه دومشان مي دانند؟ مدارس در اين ميان چه وظيفه اي دارند و چگونه بايد تبديل به خانه دوم دانش آموزان شوند؟ مسلما ايجاد محيطي لذت بخش در فضاي آموزشي يکي از وظايف مهم مدارس است. محيطي که دانش آموزان آن را دوست داشته باشند و هنگامي که در آن هستند از تمام شدن مدرسه و خروج از آن احساس ناراحتي کنند. سوالي که هم اکنون مطرح است اين است که آيا بايد بچه ها را براي مدرسه ساخت يا مدرسه را براي بچه ها؟ يعني اين بچه ها هستند که بايد خود را با شرايط مدرسه وفق دهند يا مدرسه بايد به گونه اي باشد که بچه ها آن را بپسندند؟ به طور حتم دانش آموزان بايد در مدرسه اي تحصيل کنند که آن را دوست دارند نه اين که حس کنند مجبورند نصف روز خود را در يک محيط که علاقه اي به آن ندارند سپري کنند.آموزش به زور و اجبار هيچ سود و بازخورد مثبتي ندارد پس ابتدا بايد دانش آموزان محيطي را که در آن تحصيل مي کنند بپذيرند تا بتوانند نتيجه مطلوبي را از حضور در مدرسه به دست آورند. متاسفانه در بيشتر مدارس اين خط مشي وجود دارد که دانش آموز وقتي وارد يک محيط جديد مي شود ناچار است با شرايط آن کنار بيايد! در کمتر موردي اين تفکر وجود دارد که مدارس بايد زمينه اي فراهم سازند تا دانش آموزان نيازي به کنار آمدن با شرايط نداشته باشند و خودشان به مدرسه و شرايط آن قدر علاقه مند شوند که با ورود به مدرسه احساس دور شدن از خانه خود را نداشته و همان حس راحتي را که در منزل دارند در مدرسه داشته باشند. با يک تفاوت جدي و آن هم حضور در کنار دوستان قديمي و جديد و کسب مهارت و افزايش اطلاعات در اين محيط است.شايد برخي در پاسخ به اين مطالب بگويند مدرسه قانون دارد و اگر بخواهيم چنين حسي را در دانش آموزان ايجاد کنيم تنها با شکستن قوانين- و اجازه به آنان مبني بر اين که مي توانند هر کاري را که به آن تمايل دارند انجام دهند- ممکن است. اما بايد دانست که اگر شرايط مدرسه براي دانش آموزان قابل قبول باشد نيازي به شکستن قوانين نيست و اتفاقاً دانش آموزان بيشتر به رعايت قانون پاي بند خواهند بود. جذب دانش آموزان به مدرسه راهکارهايي دارد که بسيار ساده اند و فقط به کمي حوصله، ابتکار و مهارت نياز دارد.از قبيل زيباسازي ظاهري مدرسه، تجهيز کردن مدرسه به وسايل آموزشي، اردوهاي آموزشي، برخورد و رفتار مهربانانه معلمان در کلاس و مشارکت دانش آموزان در مديريت مدرسه. دانش آموزان امروز آينده سازان فرداي اين سرزمين هستند. شرايط محيطي و نوع برخورد با دانش آموزان است که آن ها را به مدرسه جذب مي کند يا برعکس فراري مي دهد! اگر مي گوييم مدرسه خانه دوم است بايد آرامش خانه را در مدرسه ايجاد کنيم. رفتارها و برخوردهاي محبت آميز و دوستانه، محيط شاداب و بانشاط و تجهيزات آموزشي مناسب همه دست در دست هم مي دهند تا دانش آموزان واقعاً احساس کنند در خانه دوم خود حضور يافته اند. يادمان باشد با زور و اجبار هيچ وقت نمي توان از دانش آموزان افرادي ساخت که در آباداني اين کشور نقش ايفا کنند.


برچسب‌ها: بچه هاي مدرسه , مدرسه

تاريخ : پنجشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۱ | 12:50 | نویسنده : رسول گلی زاده |

اولين تجربه اجتماعي رسمي كودكان در محيط مدرسه فراهم مي‌شود. مجموعه باورها و نگرش‌هاي ذهني كودكان نسبت به شخصيت و الگوهاي رفتاري بزرگسالان قبل از ورود به مدرسه، در كانون خانواده و در سايه يادگيري‌هاي مستقيم و غير مستقيم شكل گرفته مي‌شود. رابطه كانون خانواده و محيط مدرسه همچنان متقابل و متقارب است و وجود هر يك مكمل نقش و رسالت ديگري است.
 رابطه خانه و مدرسه مثل جسم و جان درهم تنيده است كه هرگونه ضعف و سستي هركدام، ديگري را به سختي متاثر مي‌سازد.
 به تصوركودكان همه بزرگسالان جامعه همچون پدر ومادرشان، مهربان و صميمي هستند. بنابراين انتظار از مربيان، معلمان، مديران و كارگزاران مدارس اين است كه تلاش نمايند ، اولين تجربه‌هاي رسمي اجتماعي كودكان را با رفتاري پرمهر و صبورانه، چهره‌اي گشاده، كلاس محبت آميز و متين، استوار و پرعطوفت، شيرين و خوشايند ، پرجاذبه و به ياد ماندني نمايند.
 معلمان، الگوهايي محبوب و دوست داشتني هستند. به‌طور قطع همه معلمان بويژه معلمان دوره ابتدايي هميشه در مقابل رفتارهاي نامطلوب كودكان با صبوري واستواري شخصيت، رفتاري مهربان و كريمانه نشان مي‌دهند. بدين ترتيب اين كودكان شيفته چنين معلمان محبوب و الگوهاي رفتاري برتر مي‌شوند.
 همدلي و همراهي اوليا و مربيان تضمين كننده سلامت رواني و هموار كننده بستر رشد و شكوفايي شخصيت كودكان و نوجوانان است.
 رابطه اوليا و مربيان زمينه‌ساز پيشرفت كودكان است. رابطه اوليا و مربيان همانند حركت وتلاش هماهنگ دو بال پرنده‌اي است كه پرواز را براي او به ارمغان مي‌آورد. اولياي فهيم متعهد مي‌دانند كه ارتباط صميمي آنها با مربيان مدرسه فرزندانشان، فضاي تعليم و تربيت آنها را پر معنا و با طراوت مي‌كند و فراهم كننده مطلوب‌ترين بستر رشد و يادگيري براي فرزندانشان است. مربيان و معلمان فرزانه هم به‌خوبي مي‌دانند كه پايه‌هاي شكل‌گيري شخصيت و رفتارهاي فردي و اجتماعي كودكان در كانون خانواده ودر كنار پدر ومادر صورت مي‌پذيرد. در اين شرايط وظيفه معلم بسيار خطير و حساس خواهد بود. معلم با احساس تعهد و برقراري ارتباط با مادر و پدر شاگردش، درهمسو كردن ايشان براي حمايت عاطفي، رواني، اجتماعي و رشد سالم شخصيت فرزندانشان از هيچ كوششي فروگذار نيست.


برچسب‌ها: خانواده , مدرسه

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۱ | 12:41 | نویسنده : رسول گلی زاده |

هنوز هم وقتي درس جبار باغچه بان در کتاب چهارم دبستان را با خود مرور مي کنم دچار غرور و شادي مي شوم از اين که يک آموزگار دلسوز براي آموزش خواندن و نوشتن به ۳ شاگرد ناشنواي کلاسش تصميم به ابداع روشي گرفت تا آنها نيز در کنار ساير دانش آموزان از نعمت خواندن و نوشتن و آموزش علوم بهره مند شوند و اين چنين شد که اولين مدرسه ناشنوايان در ايران پايه گذاري و نام جبار باغچه بان در يادها ماندني شد، مدرسه اي که درهاي علم و دانش را به روي کودکان ناشنوا باز کرد و نشان داد که حتي معلوليت نمي تواند کودکان اين مرز و بوم را از فراگيري علم محروم سازد . امروز وقتي به روز جهاني ناشنوايان در تقويم برمي خوريم ناخودآگاه يادها به سوي مردي مي رود که دريچه علم و روشنايي را بر روي دنياي ساکت هزاران کودک ناشنوا باز کرد و اين وظيفه را بر دوش مسئولان و دست اندرکاران نهاد تا وسايل علم آموزي و کسب رتبه هاي علمي را براي معلولان نيز فراهم کنند.

با اين يادآوري که بنا به آمارهاي سازمان بهزيستي روزانه ۳۰ نوزاد داراي اختلالات شنوايي اعم از شديد، متوسط و خفيف در کشور متولد مي شوند که افراد و دستگاه هاي دلسوز و مسئوليت پذيري نظير جبار باغچه بان نياز است تا از توانمندي هايشان به نحو مطلوب استفاده کند و معلوليتشان سد راه شکوفايي استعدادهايشان نشود.


برچسب‌ها: جبار باغچه بان

تاريخ : یکشنبه ۹ مهر۱۳۹۱ | 17:50 | نویسنده : رسول گلی زاده |

به مناسبت فرا رسیدن ایام فرخنده میلاد هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت امام رضا(ع)، و با توجه به وظیفه خطیر نسبت به شناخت مقام والای ایشان متنی را ارائه نموده است که حتماً مورد استفاده در برگزاری مراسم شما عزیزان در مدرسه قرار خواهد گرفت.

هشتمین ماه آسمان ولایت

نگاهش می کنی

از همان نگاه ها که انگار نباید حتی برای ثانیه ای پلک بزنی

به یاد روز اولی افتاده ای که برای اولین بار زبانت به عطر سلام به او معطر شده بود

بی کرانی حرمش را با همان نگاه اول فهمیده بودی

زلالیش را هم

فهمیده بودی که این جا، با همه جاهای دیگر فرق دارد

و تو غرق لحظه های خلوتت با او شده بودی


موضوعات مرتبط: مناسبت ها ، امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , امام رضا

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۶ مهر۱۳۹۱ | 17:0 | نویسنده : رسول گلی زاده |

نوشين نوري
بابا تفنگ دارد
من يك مداد چوبي
مي جنگد او هميشه
با دشمنان به خوبي

بابا تفنگ دارد
من يك سلاح ديگر
در كيف خويش دارم
من هم سلاح و دفتر

او هست توي جبهه
رزمنده اي دلاور
من توي خانه هستم
فرزند خوب مادر

بابا تفنگ دارد
سنگر، پلاك، پوتين
من هم ميان كيفم
ده تا مداد رنگين

بابا تفنگ دارد
در قاب روي ديوار
من دفتر سفيدي
با فكرهاي بسيار

بابا تفنگ دارد
سجاده،مهر، قر آن
بابا! ادامه دارد
راه تو و شهيدان
 تاريخ : سه شنبه ۴ مهر۱۳۹۱ | 7:49 | نویسنده : رسول گلی زاده |

هفت قدم تا پرواز...                                                                    

قدم اول:

همه چیز از همین روزها است كه شروع می شه روزهای مهم زندگی ما یا شاید بهترین روزهای زندگیمون حتی... روزهایی كه پله است برای بالا رفتن بالا تر و بالا تر تا اونجا كه...

قدم دوم:

مثل شروع یه سفره... مثل وایسادن تو دامنه ی كوهی كه قراره ازش بالا بری... كوهی كه باید ازش بالا بری ... مثل ساختن یه ... یه بناست یا پرورش دادن یه گیاه... گیاهی كه فقط یه دونه است و اونم تو دستای...

مثل داشتن یه سهم میمونه ... یه سهم از تاریخ... از تاریخ حیات بشری... سهم من از تاریخ....

قدم سوم:

تو شروع این سفر... توفتح این قله ی مهم... هم سفر شدیم با مسافرای دیروز... دیروزی كه فاصله اش با امروز كمه ... خیلی كم ... انگار صداشون هنوز می اد... انگار همین جاها باشند همین حوالی ... و نگاهمون كنند از همین نزدیكی ها... بالا رو نگاه كن اونجا كه آسمون شروع می شه... میبینی شون؟..

قدم چهارم:

مثل هر كار بزرگ دیگه ای نمی شه بی توشه راهی راه شد... نمیشه بی گدار به آب زد... باید فكر كرد به راه... به آخرش... به تك تك پیچ های جاده... باید فكركرد... به حادثه ها، به سختی ها...  به مسافر جاده بیشتر از همه... باید توشه برداشت...اراده ها رو تیز كرد...جاده های بزرگ مسافرهای بزرگ میخواد...راستی جاده ی من چقدر بزرگه؟... راستی من چقدر مسافرم؟...

قدم پنجم:

 سر می چرخونم لابلای آدما... مرد... زن ... كوچیك... بزرگ... دارا و ندار... شاغل و بیكار... مریض و بیمار... عالم و جاهل... همه میدوند... هر كس تو جاده ی خودش... دنبال هدفی كه ته جاده انتظارشو  میكشه... تكاپو... شلوغی... گاهی حتی هرج و مرج... كوله ی بعضی هاشون خالی ... كوله ی بعضی هاشون پر...سرم گیج میره... خدایا من ...؟؟!

قدم ششم:

می خوام  مسافر یه جاده ی بزرگ باشم...یه جاده به سمت بی نهایت... بی نهایت دستای مهربون تو....چه خوب گفت اون مرد بزرگ:

 " نكنه خودتو دست كم بگیری... تو رو هم بزرگ آفریده... هم بزرگ آفریده... بزرگِ اولی خودشه و بزرگِ دومی تو... "

 قدم های اول و برمی دارم با یه دلهره ی نامكشوف... با شوقی كه به بهانه ی مثل تو شدن جوانه زده ...منم میام  مثل همه ی اونایی كه جاده ی بزرگی رو طی كردن تا رنگ تو بشن...مثل همون مسافرای دیروزكه دارن از بالا نگاهم میكنن ... دیروزی كه به ما خیلی نزدیكه، مثل تو...

قدم هفتم:

كوله بارم رو پر میكنم... از اسم قشنگت... داشته ها و نداشته هام رو گره میزنم با نا تمومی تو.... من مومنم كه  دستایی تو ، دستای منو هیچوقت... هیچوقت هیچوقت رها نمیكنه... شروع میكنم... بسم الله الرحمن الرحیم...


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , هفته ی دفاع مقدس

تاريخ : یکشنبه ۲ مهر۱۳۹۱ | 16:44 | نویسنده : رسول گلی زاده |

مطمئناً شما هم با این موضوع موافق هستید که شروع روز دانش آموزان با یک برنامه صبحگاهی مناسب علاوه بر پرورش روح معنوی دانش آموزان، در بالا بردن سطح آموزشی آن ها از لحاظ یادگیری تاثیرگذار است.

برنامه صبحگاه

مثلاً اگر معلم پرورشی مدرسه بتواند هر هفته یک کلاس را برای برگزاری برنامه های صبحگاه مدرسه انتخاب و هدایت نماید:

اول: تمام دانش آموزان طبق استعداد خود در امور و انجام برنامه ها مشارکت می نمایند.

دوم: طبق ایام اله برای پیدا کردن مطالب مناسب روز اجرای برنامه به دنبال مطالبی از قبیل شعر، مقاله، طنز و غیره هستند.

سوم: مراسم آغازین مدرسه از یکنواخت بودن و احیاناً خسته کننده بودن به پویایی و سرشار بودن تبدیل می شود.


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: صبحگاه , مراسم آغازین

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲ مهر۱۳۹۱ | 16:44 | نویسنده : رسول گلی زاده |

كتاب رياضي ششم ابتدايي در هشت فصل تنظيم و تاليف شده است. براي دانلود

هرفصل از كتاب بر روي عناوين فصل ها كليك كنيد.

فصل اول(568KB) 
فصل دوم(372KB) 
فصل سوم(296KB) 
 فصل چهارم(1130KB) 
فصل پنجم(998KB) 
 فصل ششم(839KB) 
 فصل هفتم(211KB) 
 فصل هشتم(191KB) 
با تشکر از آقای گراوند "انجمن مجازی معلمان ایران "
موضوعات مرتبط: مطالب آموزشی کلاس ششم
برچسب‌ها: رياضي ششم ابتدايي

تاريخ : یکشنبه ۲ مهر۱۳۹۱ | 9:9 | نویسنده : رسول گلی زاده |

دانش آموزان در نتیجه تهدیدها آسیب می‌بینند و نیاز به مشاوره‌های قوی دارند. مشاورانی ماهر در سطح تعلیم، تربیت و تفکر اسلامی کم داریم. روان شناسان و مشاوران اجتماعی از رشته های علوم اجتماعی و روان شناسی و نظایر آن زیاد داریم، ولی به دلیل اینکه آن‌ها بیشتر محتوای آموزشی کتاب‌های ترجمه‌ای را پیاده می کنند و با مبانی تعلیم و تربیت اسلامی خو نگرفته اند، کمتر به راه حل‌های قرآنی برگرفته از سنت و سیره معصومین(ع) می رسند.


برچسب‌ها: خانواده , کتاب های درسی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲ مهر۱۳۹۱ | 8:39 | نویسنده : رسول گلی زاده |

هميشه تنهاست. چهار ديواري اتاق برايش زندان تنهايي شده است. بعد از مدرسه به خانه شان كه يك آپارتمان چند طبقه است مي رسد. با بي حالي كليد در را مي چرخاند و وارد خانه اي مي شود كه هيچ گاه كسي در آن منتظر ورودش نبوده است.
هميشه اوامر پدر و مادر با يادداشت كوتاهي روي در يخچال به او ابلاغ شده اند. پشت ميز كامپيوتر با ساندويچي كه از شب قبل در يخچال ذخيره سازي شده و سرد و بي مزه است، مي نشيند و با چند دكمه رايانه به دنياي ديگري پرتاب مي شود.
در اين فضاي محدود آپارتماني زحمت تجربه خيلي چيزهاي قشنگ از او گرفته شده است. فرصت تجربه كردن بازي ها، دويدن ها و بلند خنديدن ها. او حتي از ديدن والدينش محروم مانده، هر وقت آنها به خانه مي رسند او يا مشغول تكاليفش است و يا از خستگي پشت ميز كامپيوترش به خواب رفته است.
شايد چند بار در سال هم فرصت نشود كه او و والدينش با هم به پارك بروند!
امروزه يكي از بزرگ ترين چالش هاي عاطفي فرزندان در خانواده تنهايي مطلق آنهاست. در مدرسه نيز اضطراب فشارهاي درسي، گرفتن نمره خوب و رسيدن به وضع ايده آل و مورد انتظار والدين و مدرسه به زخم هاي روحي و رواني دانش آموزان مي انجامد.
هيچ كس به آن اندازه كه نگران تغذيه جسم اوست، نگران تغذيه روحي و رواني او نيست!
روانشناسان معتقدند نيازهاي دانش آموزان از لحاظ روحي و رواني همان نيازهايي است كه ساير افراد جامعه نيز با آن روبه رو هستند. تكريم شخصيت، احترام ديدن و احترام گذاشتن، مورد تشويق قرار گرفتن، حفظ عزت نفس، تقويت اعتماد به نفس فردي، دوست داشتن و دوست داشته شدن و...
اما پاسخ به نيازهاي عاطفي در گروه سني كودك و نوجوان به مراتب اهميت ويژه تري دارد، چرا كه اگر اين نيازها به درستي پاسخ داده نشوند، در آينده با زخم هاي عميق روحي در جسم نيروهاي آينده ساز كشور مواجه خواهيم بود.
كودكان و نوجوانان امروز بنا به نظر اكثر صاحب نظران تعليم و تربيت، اگر چه ذهن هاي پوينده اي دارند، ولي به دليل شاغل بودن والدينشان محكوم به ساعت ها حبس شدن در تنهايي چهار ديواري خانه هستند. در محيط آموزشي نيز توجه به نيازهاي عاطفي دانش آموزان در اولويت چندم پس از ضرورت هاي آموزشي قرار مي گيرد.
سؤال اصلي در اين جا اين است كه پس چه كسي مسئول رسيدگي به چالش هاي رواني و خلأ عاطفي دانش آموزان خواهد بود؟
دانش آموز در منگنه بي توجهي عاطفي خانه و مدرسه!


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی
برچسب‌ها: دانش آموزان , محيط مدرسه

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲ مهر۱۳۹۱ | 8:28 | نویسنده : رسول گلی زاده |
عطر مدرسه

 

تعطیلات تابستانی که

شروع می شود انگار خیالت راحت می شود.

خیالت از بابت امتحان و درس راحت می شود.

دیگر به خاطر هر کاری مادر و پدرت نمی توانند بگویند بچه برو سر درست.

حالا دیگر با خیال راحت می توانی کنترل تلویزیون را در دست بگیری و یه دل سیر سریال و فیلم ببینی

البته بماند که هنوز هم رد پای درس در طول تابستان دیده می شود آن هم با کلاس های مختلفی که پدر و مادر برایت برنامه ریزی کرده اند.

اما همین که مدرسه نمی روی خودش صفای دیگر دارد.

چون از استرس درس جواب دادن و امتحان دیگر خبری نیست.

از آن گذشته دیگر مجبور نیستی صبح زود از خواب بیدار شوی و به مدرسه بروی می توانی با خیال شب ها بیدار بمانی و از آن طرف روز بعد تا ظهر از خواب بیدار نشوی.


موضوعات مرتبط: مناسبت ها ، امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , آغاز سال تحصیلی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱ مهر۱۳۹۱ | 17:7 | نویسنده : رسول گلی زاده |

از دوران دبستان و شور و حال بازيهاي كودكانه اش چيز زيادي يادم نيست. اما بعضي از لحظاتش را هرگز فراموش نمي كنم. به عنوان مثال هر چه فكر مي كنم نمي توانم بياد بياورم كه وقتي بعد از مدرسه با بچه هاي محلمان فوتبال بازي مي كرديم، توپمان پلاستيكي بود يا بادي. اما بياد مي آورم كه چقدر منتظر مي شدم تا همه دور هم جمع شويم.
هرچه فكر مي كنم نمي تواتم بياد بياورم كه چطور مشق شب مي نوشتم. اما مهرباني هاي خانم بوستاني كه آن موقع معلم كلاس اولم بودند را هيچ وقت فراموش نمي كنم. كدام معلم به خاطر مشق ننوشتن، دانش آموزش را نوازش مي كند؟
هنوز وقتي آن صحنه را بياد مي آورم خجالت مي كشم. و به نظرم مي رسد كه به خاطر همان احساس شرمندگي، از آن به بعد مرتب تكاليفم را انجام مي دادم. هرچه فكر مي كنم نمي توانم به ياد بياورم چگونه از كارتون هاي تلوزيون مي گذشتم و درس مي خواندم. اما خوب به ياد دارم كه چقدر تماشاي بعضي از كارتون ها بعد از انجام تكاليف مي چسبيد. تقصير من نيست، كلي از آن روزها گذشته. نبايد هم بياد بياورم. بهتر نيست ترسي كه از ناظم مدرسه مان داشتم را فراموش كنم؟ بهتر نيست فراموش كنم كه چطور از واكسن زدن مي ترسيدم؟ بهتر نيست سوزش دستانم را از ياد ببرم، كه چطور مي سوخت، وقتي به خاطر زمين خوردن در هواي سرد زمستاني خراشيده شده بود؟ اشكالي ندارد. بهتر است بعضي چيزها را فراموش كنيم. تكليف هم همين است. مگر غير از اين است كه گفته اند خوبي هايي كه در حق ديگران مي كني و بدي هايي كه در حقت مي شود را فراموش كن؟ پس بهتر است از ياد ببرم كه چطور دفتر مشقم را گم كردم. چه فرقي مي كند چه كسي آنرا برداشته باشد؟ يا اينكه چه فرقي مي كند توي زنگ تفريح چه كسي نقاشي ام را خط خطي كرده باشد؟ بايد فراموش كنم. اما بعضي چيزها هم نبايد فراموش شود. و مگر نه اينكه تكليف هم همين است؟ كه بدي هايي كه به ديگران كرده ايم و خوبي هايي كه در حقمان شده را فراموش نكنيم؟ من هيچ وقت فراموش نمي كنم كه دوستم را چطور در سرما و گرما پشت در خانه مان منتظر مي گذاشتم. اما از آن طرف فراموش مي كنم كه چقدر منتظرش مي ماندم و دستانم را به هم مي ماليدم تا گرم شوند. مي توانيد تصورش را بكنيد كه سرماي هواي كوير، با لاله گوش يك بچه دبستاني چه مي كند؟! اما چه فرقي مي كند؟ حتي اگر شما هم بتوانيد تصور كنيد، من فراموش كرده ام!
و عجيب تر آنكه مي ترسم از اينكه يك روز خودم را هم فراموش كنم...
 


برچسب‌ها: دبستان , خاطره

تاريخ : شنبه ۱ مهر۱۳۹۱ | 9:53 | نویسنده : رسول گلی زاده |
امروز وقتی قدم در کوچه های شهر گذاشتم با منظره ای دیدنی و تکراری که در نوع خود تازگی داشت مواجه شدم.

کودکانی با لباس های فرم یکسان، کوله پشتی هایی بر دوش همراه والدین. ...

صدای پای مهر

هنوز هم بوی مهر دلم را بی قرار می کند و به یاد مدرسه کودکی هایم می افتم... احساس می کنم بعد از تمام شدن آن دوران دیگر هیچ خاطره ماندگاری در زندگی ام ندارم که به خوشمزه گی لواشک های راه مدرسه و جیغ های زنگ تفریح باشد و به احساس خوشی که وقتی سر صف مقاله و شعر می خواندم و وقتی مبصر می شدم پیدا می کردم...

و چه زود دستمان از همه خاطرات خوشی خالی شد و چه زود بزرگ شدیم...

سعی کردم آن روز با چشم بسته از خانه خارج شوم اما انگار یادم رفته بود مدرسه وسط کوچه را! و دالانی که از گل جلوی در ساخته بودند و بوی اسپند کافی بود برای بقض بی قراری که از 7 سالگی هنوز رهایم نکرده....


موضوعات مرتبط: مناسبت ها
برچسب‌ها: مهر

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱ مهر۱۳۹۱ | 8:51 | نویسنده : رسول گلی زاده |
سال نامه مناسبت های 1391

یکشنبه 2 آغاز سال تحصیلی
چهارشنبه 5 شکست حصر آبادان
جمعه 7 ولادت حضرت امام رضا علیه السلام
شنبه 8 روز بزرگ داشت مولوی
پنج شنبه 16 روز کودک
سه شنبه 25 شهادت امام جواد علیه السلام
چهارشنبه 26 روز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه سلام الله علیها

موضوعات مرتبط: امور پرورشی ، مناسبت ها
برچسب‌ها: سال نامه

تاريخ : شنبه ۱ مهر۱۳۹۱ | 8:47 | نویسنده : رسول گلی زاده |

قاصدک های پشت پنجره هر روزاز امروز هفته عزیزی شروع می شه

هفته ای که هرسال با اومدنش حال و هوای دلمان بی تاب همه اونایی می شه که روزی بودند و حالا فقط یاد و خاطره هاشون برامون مونده

دلمان برای همه رفته ها تنگه

برای آوینی، برای همت، برای شیرودی، برای کشوری و ...

امیدوارم بتونیم قدر همه یادگاران بازمانده اون زمان رو بدونیم

پیشاپیش فرا رسیدن هفته دفاع مقدس مبارک.

 


موضوعات مرتبط: مناسبت ها ، امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , هفته ی دفاع مقدس

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۳۱ شهریور۱۳۹۱ | 17:5 | نویسنده : رسول گلی زاده |

 در آستانه اول مهر، روز بازگشايي مدارس‏

‎بچه که بوديم اين روزها حال و هواي ديگري داشتيم‌. سر در گم بين احساسات ضد و نقيض‌. از يک ‌طرف کمي دلخور بوديم که تعطيلات تابستان تمام‌ شد‌، از طرف ديگر که انصافاً کفه‌ اش سنگين ‌تر هم بود خوشحال بوديم که يک‌ سال تحصيلي ديگر شروع مي‌ شود‌‏‎.بعد از سه‌ چهار ماه دوري قرار بود دوست‌ها و همکلاسي‌ها را ببينيم و يک‌ دنيا حرف براي هم داشتيم‎.‎

‎براي خريد کيف و کفش و لباس نو از صبح با بابا و مامان از اين خيابان به آن خيابان و از اين مغازه به آن مغازه. بعد هم تا روز اول مهر بارها و بارها همه لباس‌ها را مي‌پوشيديم و جلوي آينه خودمان را برانداز مي‌کرديم‌. همه اينها يک طرف‎. خريد لوازم تحرير هم يک طرف که هميشه مي گشتيم تا قشنگ‌‌ترين‌ها را پيدا کنيم. همه چيز نو مي‌شد. حتي قول و قرارهايي که براي سال جديد در دلمان با خداي خود مي گذاشتيم‎.‎

کمتر کسي روز اول مهر غيبت مي کرد. همه در آن روز هيجان داشتند. اينکه در کدام کلاس افتاديم. از دوستهايمان جدا شديم يا نه، معلممان کيست، کلاسمان کجاست؟

‎‎روزهاي اول سال هميشه انگشت هايم زخم بود. هربار که دستم را داخل کيف مي کردم تا کتابي در بياورم ورق هاي نوي کتاب انگشت‌هايم را مي بريد. کتاب ها را با ذوق فراوان با يک لايه کاغذ کادو و يک لايه پلاستيک جلد مي کرديم و يادم هست که چه قدر جستجو مي کرديم تا قشنگ‌ ترين کاغذ کادو را پيدا کنيم. با نهايت دقت و سليقه، کتاب ها را جلد مي کرديم. مامان با خط قشنگش اسم مان را روي جلد کتاب مي‌نوشت. مدادها را تيز مي کرديم و همه چيز مرتب و منظم، پيش به سوي مدرسه‎.

حالا سال هاست که از روزهاي خوب مدرسه براي خيلي ها گذشته. اما تب و تاب بازگشايي مدارس همچنان در فضاي شهر استشمام مي‌شود و همه را حتي آنها که سال هاست با نيمکت هاي مدرسه خداحافظي کرده‌اند ،
سر ذوق مي آورد‏‎.‎


برچسب‌ها: مهر

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۱ | 11:43 | نویسنده : رسول گلی زاده |
 اگر کوله‌ پشتي سنگين باشد يا آن را يک طرف بيندازيم، سبب مي ‌شود به مرور يکي از شانه ‌ها افتادگي پيدا کند و در ستون ‌مهره ‌ها انحراف ايجاد شود.‏ اگر کوله خيلي پايين بيايد و روي کمر بيفتد يا سنگين باشد هم مي‌ تواند به مرور سبب بروز کمردرد، گودي کمر، درد گردن و... شود.‏

بروز اين ناراحتي‌ ها درسن خاصي وجود ندارد. استفاده از کوله نامناسب يا حمل نامناسب مي ‌تواند چه در کودکي چه نوجواني و چه بزرگسالي سبب بروز مشکلاتي شود. اما به هر حال بروز اين ناراحتي ‌ها در سن پايين به دليل آن که استخوان‌ ها در حال رشد و شکل‌‌ گيري است و تاندون‌ ها
انعطاف ‌پذيرتر هستند مي‌ تواند شديدتر باشد.‏ در سنين پايين نه تنها استفاده نادرست از کوله سبب بدشکلي ستون‌ فقرات مي ‌شود بلکه اين عمل تبديل به عادتي مي ‌شود که تا بزرگسالي همراه آنها مانده و مدام به بدن آنها آسيب مي‌ رساند.‏ نکته آخر اينکه ضروري است معلمان کاري نکنند که دانش ‌آموزان مجبور به حمل کتاب ‌هاي زيادي شوند. بهتر است قفسه هايي در مدارس در نظر گرفته شود تا دانش ‌آموزان کتاب ‌هاي خود را در مدرسه جا بگذارند و مجبور نباشند هر روز آنها را با خود حمل کنند.‏ در ضمن نحوه نشستن و برخاستن پشت ميز نيز بسيار مهم است.

لازم است معلم سرکلاس صاف نشسته، قوز نکند و راست نشستن را به کودکان هم آموزش دهد.


برچسب‌ها: کوله ‌پشتي

تاريخ : پنجشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۱ | 11:41 | نویسنده : رسول گلی زاده |

دانش آموز نمونه کسي است که با دقت مطالب را ياد بگيرد و حرمت معلم را حفظ کند و نکات زير را که در احاديث به آنها اشاره شده، رعايت کند؛

شخصي نزد رسول خدا صلي الله عليه و آله آمد و عرض کرد: علم چه حقي دارد؟ «ما حقّ العلم؟» آن حضرت فرمود:‏

‏1. سکوت و توجه داشتن: ألانصات له.‏

‏2. خوب به درس گوش کند: ألاستماع له2.‏

‏3. دانش را خوب به دل بسپارد و کاملاً آن را فرا بگيرد: الحفظ له.‏

‏4. به علمي که آموخت، عمل کند: العمل به.‏

‏5. علمي را که آموخته به ديگران هم بياموزد: نشره.‏


موضوعات مرتبط: مقالات تربیتی
برچسب‌ها: دانش آموز

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۱ | 11:41 | نویسنده : رسول گلی زاده |
بهروز قنبري
بازآمد بوي ماه مدرسه ‏
بوي بازي هاي راه مدرسه ‏
بوي ماه مهر، ماه مهربان
بوي خورشيد پگاه مدرسه ‏
از ميان کوچه هاي خستگي ‏
مي گريزم در پناه مدرسه
بازمي بينم ز شوق بچه ها ‏
اشتياقي در نگاه مدرسه ‏
زنگ تفريح و هياهوي نشاط
خنده هاي قاه قاه مدرسه ‏
باز بوي باغ را خواهم شنيد
از سرود صبحگاه مدرسه ‏
روز اول لاله اي خواهم کشيد
سرخ بر تخته سياه مدرسه ‏

برچسب‌ها: عطر مهر

تاريخ : پنجشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۱ | 11:39 | نویسنده : رسول گلی زاده |

روز شکوفه ها
هیجان داری، همه کارهاتو خوب خوب انجام دادی

از مدت های قبل همراه با پدر و مادرت به تمام مغازه ها سر زدی و هرچی که لازم داشتی تهیه کردی بی کم و کاست

کیف، کتاب، مداد رنگی، جامدادی، پاک کن، دفتر و ...

چیزی از قلم ننداختی؟

برای بار هزارم کیفتو بر می داری و همه خریدهاتو دوباره نگاه می کنی.

همه چیز کامله

هیچ چیزی کم نیست

باز همه وسایلتو آروم می گذاری سر جاش و کیفو می ذاری بالای تختت

 


موضوعات مرتبط: مناسبت ها
برچسب‌ها: روز شکوفه ها

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۱ | 22:19 | نویسنده : رسول گلی زاده |
هیجان داری، همه کارهاتو خوب خوب انجام دادی
روز شکوفه ها

از مدت های قبل همراه با پدر و مادرت به تمام مغازه ها سر زدی و هرچی که لازم داشتی تهیه کردی بی کم و کاست

کیف، کتاب، مداد رنگی، جامدادی، پاک کن، دفتر و ...

چیزی از قلم ننداختی؟

برای بار هزارم کیفتو بر می داری و همه خریدهاتو دوباره نگاه می کنی.

همه چیز کامله

هیچ چیزی کم نیست

باز همه وسایلتو آروم می گذاری سر جاش و کیفو می ذاری بالای تختت


موضوعات مرتبط: امور پرورشی
برچسب‌ها: متن مجری , روز شکوفه ها

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۱ | 17:10 | نویسنده : رسول گلی زاده |
   << مطالب جديد تر             مطالب قدیمی تر >>