پایگاه آموزشی وحدت

دبستان ابتدایی وحدت بجنورد

طرح درس رياضي پايه اول ابتدايي

 

 

مشخصات درس كلي

 

نام درس : رياضي          زنگ اجرا : اول            نام مدرسه :

 

موضوع : تفريق             زمان : 45 دقيقه          تعداد : 30 نفر

 

صفحه : 81                  مكان : كلاس درس      سال : 87 – 86

 

نام مجري :                      تاريخ :                  پايه : اول

 

 

 

زمان

 

 

 

 

اهداف كلي

 

آشنايي كامل با مفهوم تفريق ( شناختي )

 

توانايي انجام عمل تفريق ( مهارت )

 

علاقمندي به درس رياضي ( نگرشي )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهداف رفتاري

 

در پايان درس فراگير به اهداف زير دست مي يابد:

 

علامت تفريق را با شناخت مفهوم آن مي نويسد.

 

براي شكل تفريق مي نويسد.

 

براي عبارت تفريق شكل ترسيم مي كند.

 

باقيمانده تفريق را مي شناسد يا اشياء درون كيسه نشان مي دهد.

 

داستان يا چند جمله ي كوتاه را بيان مي كند كه مفهوم تفريق را مي رساند.

 

تمرين ص 81 را درت مي نويسد.

 

به سئوالهاي كتاب با علاقه پاسخ مي دهد.

 

در گروه با دوستان خود همكاري مي كند و در صورتي دوستان او كمك بخواهد به آنان كمك مي كند.

 

 

 

 

مفاهيم كليدي

 

علامت تفريق – مفهوم باقيمانده

 

علامت = عبارات تفريق

 

 

 

 

 

 

وسايل كمك آموزشي

 

تصويرهاي مختلف ميو هها و حيوانات – ماشين هاي اسباب بازي – ماسك خرگوش – هويچ – كيسه حساب – تخته پاكن – كتاب رياضي – گچ – تخته پاكن – تابلو

 

 

 

 

الگو و روش

 

الگو : ايفاي نقش و مشاركتي

 

روش : پرسش و پاسخ و توضيحي

 

 

 

 

 

 

ارزشيابي ورودي

 

به تصاوير پرندگان روي درخت نگاه كنيد . چند تا پرنده روي درخت بودند ؟ چند تا مي روند ؟ چند تا مي مانند؟

 

تعدادي شكل به فراگيران نشان مي دهيم و سئوال مي شود چند تا از – را برداشتيم ؟ چند تا ماند ؟ تفريق آن را بگو

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

ايجاد انگيزه

 

يكي از فراگيران را كه خجالتي است انتخاب مي كنيم و ماسك خرگوش را به صورت او مي زنيم . طبق توضيحي كوتاه به او مي گوييم كه در كلاس گردش كند و با خود بگويد چقدر گرسنه ام و به دنبال هويچ بگردد . يكدفعه در جنگل چشمش به تعدادي هويج بيفتد هويچ ها را چهار عدد انتخاب مي كنيم . خرگوش با ديدن آنها يك هويچ را مي خورد و پس از آن به گردش خود ادامه مي دهد.

 

3

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارائه ي

 

 

 

 درس

 

فعاليت هاي معلم

 

يكي از دانش آموزان نمايش را توضيح مي دهد.

 

تفريق مربوط به داستان را بگوييد.

 

معلم با استفاده از ماشين هاي اسباب بازي 5 ماشين را نشان مي دهد كه 4 تا از آنها از جاده بيرون مي رود.

 

چند ماشين در خيابان بودند؟

 

چند تا از مسير خارج شدند؟

 

چند تا از ماشين ها توي خيابان رفتند؟

 

چند تا باقيمانده است ؟

 

تفريق مربوط به آن را بگوييد.

 

كا را به صورت نيمه مجسم ادامه مي دهيم.

 

چند سيب روي درخت است.

 

علي بيا و چند سيب را بردار

 

تفريق مربوط به سيب ها را بگوييد.

 

چند سيب باقيمانده است؟

 

بچه ها به جاي مي شود چه چيزي بگوييم بهتر است.

 

يك بار ديگر تفريق را بيان كنيد.

 

كتاب را باز كنيد و تمرينات را پاسخ دهيد . ( با توضيح نمونه )

 

پس از حل تمرين بررسي كتاب ها و رفع اشكال مواردي كه لازم است .

 

فعاليت هاي دانش آموز

 

داستان را بيان مي كند

 

 

 

فراگيران پاسخ مي دهد. 1 از 4

 

 

 

پاسخ مي دهد.

 

پاسخ مي دهد.

 

پاسخ مي دهد.

 

پاسخ مي دهد.

 

پاسخ مي دهد.

 

پاسخ مي دهد.

 

چند سيب را بر مي دارد

 

فراگيران با مشورت در گروه پاسخ مي دهند

 

فراگيران با مشورت در گروه پاسخ مي دهند

 

پاسخ مي دهد

 

تفريق را به طور كامل بيان كنيد.

 

فراگيران انجام مي دهند.

 

ارائه ي كتاب رياضي و در صورت نياز رفع اشكال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 


 

 

 

 

جمع بندي

 

از يكي از دانش آموزان فعال مي خواهيم كه داستاني بگويد كه مفهوم تفريق را برساند و از ديگران فراگيران بخواهد كه عبارت تفريق را بگويند.

 

 

 

 

ارزشيابي تكميلي

 

با استفاده از كيسه ي حساب تفريق هاي روي تابلو را ترسيم كنيد.

 

 

 

 

 

 

تعيين تكليف

 

سه نمونه تمرين طراحي شده است كه نمونه ي 1 مربوط به فراگيران كه در حد انتظار معلم ياد گرفته اند.

 

نمونه 2 مربوط به فراگيراني كه نياز به تمرين بيشتري دارند. نمونه 3 مربوط به فراگيراني كه يك گام از ديگران فراگيران جلوترند. كه به آنان داده مشود ، تا در منزل با انجام دهند.

 

 

 

 

 

3

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 16 دی1386ساعت 18:45  توسط گلی زاده  |